Kategori: Kampe
Når guys er det ikke på tide, at rette fokus mod Søndag? For efter at strejken er blevet sat på stand-by er det blevet tid til starten på Serie A!
Roma tager hjemme imod Cagliari, som bestemt ikke skal undervuderes og især en hvis Conti har tradition for at spille godt mod os. Vi mødte også Cagliari i starten af sidste sæson, en kamp hvor vi tabte 5-1 og Burdisso tabte hovedet..
Men det vil ikke gentage sig i denne sæson.. En ny trænerstab, ny spillestil og en masser nye spiller, betyder tid og tålmodighed.. Dog tror og håber jeg stadig på at vi starter denne sæson med en sejr og det nye projekt får en god start!
Vi ved at Enrique vil stille op i en 4-3-3 formation, men hvordan startopstillingen vil se ud er der en del tvivl om..
De Italienske medier mener dog at vi mommer til at spille således:
Stekelenburg; Cassetti, Burdisso, Kjær/Heinze, Angel; Perrotta, Gago, De Rossi; Osvaldo, Totti, Bojan
Lamela, Pizarro, Greco, Juan og Cicinho er ude med skader..
Kampen bliver vist på Canal+ sport!
Optakt
[Rettet af: Jonas - 10/09/11 - 11:09]
Hvor er i lamme at høre på.. Selvfølgelig skal Roma vinde den her kamp! men de spiller jo osse klart bedst. De figther hele vejen igennem.. Og som sofus siger "det kan ske for alle" ..
Enig med Julii C!
jeg sidder godt nok også med en bitter smag i munden. Denne skulle gerne ha' givet tre point. MEN jeg synes altså også vi var hamrende uheldige! Cagliari havde intet at byde på, og så får de sådan et mål, hvor jeg i øvrigt mener, at Conti bruger armen til at hive den ned. Men det er sku ærgerligt. Men jeg så mange lyspunkter, hvor især Angel og Pjanic imponerede mig. Dog et skidt minut for Angel, som ellers gjorde det fremragende. Borriello og Osvaldo (og Bojan) skuffede mig i dag. Træls nederlag - kan ikke udstå Cagliari og Conti...
Det kan ske for alle?
Det sker bare alt for tit for os.
[Rettet af: as-roma-italien - 11/09/11 - 17:02]
Hvad er det helt præcist ved Borriello i synes var godt?
Sørgeligt at tabe men det sker.. Roma kan åbenbart ikke
lukke kontra angreb ned. Synes Cagliaris 2. mål var tamt.
Fint at Roma får scoret til sidst i det mindste.
Men for fanden, Osvaldo måtte gerne ha' puttet nogen af
de bolde i målet i starten af kampen, de havde været
guld værd.
Vi må bare se fremad og håbe det bedste for Roma.
Jeg holder hvert fald stadig ved på trods af utallige
skuffelser. :)
Synes ikke det iorden i rakker ned på Borriello.
Lige da han blev skiftet ind var han ved at give os føringen, da Totti lagde den sukkerbold. Det var kun pga. en fantastisk redning at vi ikke kom foran.
Og jeg er sikker på at hvis Boriello fik scoret der, havde i siddet og sagt noget andet.
Det er godt nok dumt at tabe den her. I en periode hvor jeg egentlig bare ventede på, at vi ville score, dummer Angel sig to gange på 1 minut. Rødt var måske lidt hårdt, men det kan sagtens forsvares. Han går jo udelukkende efter at sparke manden ned. Det virker på mig som om, vi stadig er bange for at vinde. Er dog rigtig glad for at se, at Pjanic lader til at kunne tilføre en god del tempo og direkte spil mod modstanderens mål.
Xedem....
skal du så ikke nævne den 100 % chance, som Borriello burde have fået, men en elendig tæmning ødelagde det.. fremragende bold fra Pjanic. Det var Tottis mål, hvis vi havde scoret dér.. Borriello gjorde intet fænominalt i den situation.
Hvem skal score vores mål?
Hvis han havde scoret på den chance som han fik i starten af sin indskiftning er jeg sikker på at han også senere havde tæmmet den bold og klasket den i nettet...
F.eks. Bare se på Bendtner da han fik scoret sit første mål i parken, i kampen mod Norge. Der blev han en helt anden angriber. Alle havde allerede dømt ham fra starten, som en angriber der har ramt sit top niveau, og aldrig bliver bedre. En scoring ændrer en angriber totalt.
det kan da godt være - men det gjorde han jo ikke ?
Hvis og hvis... det kan ikke rigtig bruges til noget... sorry
Hvad vil Enrique med det her hold?? Jeg aner det ikke efter at have set sæsonens tre første kampe. Spillet er alt, alt for langsomt, ja direkte kedeligt på trods af at holdet gerne vil have bolden. Midtbanen og angrebet hjælper slet ikke hinanden og derfor blev det nemt for Cagliari at dække op.
Osvaldo og Bojan ligner begge to handler vi aldrig skulle have lavet. Men okay, lad os nu se, jeg er bare voldsomt bekymret. Enrique virker slet ikke som den rigtige mand!
Helt enig med dig Liam - Julii og jeg selv var også inde på det - det er ikke lige til at se hvad Enrique har brugt sommerpausen på.
Det er præcis som i sidste sæson; vi har bolden og sidder egentlig på kampen, men vi spiller ALT, ALT for langsomt og prøver at nørkle bolden ind igennem modstanderens forsvar - det er alt for nemt at dæmme op for.
Jeg synes at Pjanic, i første halveg, forsøger at tage lidt initiativ, men ellers skuffer resten af holdet over en bred kam.
Der virkelig langt fra de fine gloser om "Barca-spil", Tiki Taka og seværdig fodbold til det vi så idag.
Enrique har rigtig meget arbejde foran sig - jeg tvivler allerede på at han får tiden til at fuldføre det...
Nu så jeg ikke mere end de sidste 20 minutter af første halvleg, da jeg selv var ude og spille kamp.. (Håber der kommer et ordenligt kampreferat her på siden :))
Men men.. Jeg synes altså spillet så meget bedre ud (i de minutter jeg så) end det gjorde på nogen tidspunkter i sidste sæson.. Det eneste jeg synes der mangler er at holdet skal spilles sammen, de forstod ikke hinanden godt nok (især angrebet).. Her mener jeg Enrique skal til og slå fast hvem der spiller hvor, og ikke eksperimentere mere - så spillerne kan begynde og forstå hinandens taktik.. Mange af spillerne er meget uerfarne (især Angel), så det nu spillere som Totti, Juan, Heinze osv. skal ind og hjælpe træneren med og få holdet til og spille optimalt..
Jeg var klart imod Enrique i kampen mod Totti.. og det er jeg stadig, for mener klart han er den bedste angriber der er i klubben.. Men jeg mener godt nok heller ikke Luis E. skal fyres, synes han gør det godt på samtlige punkter udover håndtering af Totti.. og synes han skal have kredit, for at tage skylden for dagens nederlag.
I kan nok høre jeg prøver og være positiv, selvom jeg virkelig er træt af at tabe! :(
Jeg tror på sejr i næste kamp! - også tager holdet en ubesejret stime i 10 kampe..
Forza Roma!
Calciomercato estivo 2026
85
0
Sæsonen 2024/25
118
0
Salg af tøj
4
0
Transfers 2025/26
123
1
Transfers 24/25
295
0
Salg af billetter til Roma vs AC Milan 18/5
2
0
Hotel i Rom
2
0
Sæson 2021-2022
210
1
Roma-Inter
5
0