Kategori: Optakt
Kilde: Sportsmole.co.uk
Skrevet d. 13/09/26 18:47 af geggeri
Roma tager mandag aften turen til Torino i Serie A, hvor målet er at forlænge deres perfekte sæsonstart og fastholde førstepladsen.
Roma har vundet 14 af de seneste 19 Serie A-kampe mod Torino, og har holdt nullet i seks af de seneste ni besøg på Stadio Olimpico Grande.
Torino kommer fra en imponerende comeback-sejr mod Fiorentina, men står over for en svær opgave mod et yderst formstærkt Roma-hold, som har scoret mange mål og har chancerkabere over hele banen.
Torino havde et af Serie A's dårligste forsvar i sidste sæson og lukker stadig mange mål ind under den nye træner.
🕕 Mandag d. 14/9 2026 kl. 18:30
📺 TV 2 Play
🏟️ Stadio Olimpico di Torino, Torino
🍻 Bootleggers (Roma Club Copenhagen)
Roma kommer ind til kampen med en fantastisk start på sæsonen, hvor de har scoret 10 mål og vundet alle tre Serie A-kampe. En utrolig, men velfortjent comeback-sejr mod Atalanta sidste uge placerede dem øverst i tabellen, lige foran de forsvarende mestre fra Inter.
Midtugen bød på en 1-1 uafgjort i Roma tilbagevenden til Champions League, i en udekamp mod Fenerbahce.
Roma har vundet otte ligakampe i træk, hvilket er deres fjerdebedste stime nogensinde.
Midtbanespiller Manu Koné er tvivlsom efter at være blevet udskiftet i kampen mod Fenerbahce, mens Lorenzo Pellegrini er tilbage i træning. Der kan desuden være rotation i truppen, med potentielt et hvil til Paulo Dybala.
Romas skader og karantæner:
Håber på en sund rotation og godt med minutter til Ghilardi, Balerdi, Pisilli, Mora og Castro.
… Men endnu mere er det hyper vigtigt med tre point her! CL-konkurrenterne smider point til højre og venstre, så tager vi sejren i aften mod et Torino, som vi er absolutte favoritter imod, så har vi allerede 4 point på Milan, 5 på Juve og 6 på Napoli og Atalanta.
Torino er i hvert fald kommer trægt i gang. Også spændende at kigge på Cacciamani i aften!
Ser ikke for overbevisende ud lige nu.
Så er den vist hjemme :-)
Lidt som forventet en hårdt tilkæmpet sejr.
Lulli og Balerdi ser rigtigt fornuftige ud igen. -og begge med god fart også!
Det er sådan en kamp man vinder hvis man bil være tophold. Mange rammer ikke helt dagen og indskifterne har svært ved at løfte niveauet.
Belardi har været rigtig god til aften.
Og så kam man kun glæde sig over at Pisilli scorer.
Lulli, Balerdi, Mancini og Molina rigtig gode i dag. Vores trup er bare stærkere i denne sæson.
Lidt svagt indhop af Mora og Castro.
Forza!!
Gode tre point! Første mål får man i øvrigt ikke hvis man havde hvilet Mancini, Dybala og Malen - så godt at de spillede. Sikke en grinta fra Mancini i dag på begge mål. Han er jo lidt tilbøjelig til en fejl i forsvaret i ny og næ, men som boldvindende midtbane kunne han jo have været tæt på verdensklasse - og det er vel tæt på den rolle han har nu, sådan som vores centerbacks stormer frem hele tiden!
Enig i at Balerdi og Lulli kommer bedst ud af i dag - måske sammen med Mancini (i hvert fald offensivt), Svilar (kæmpe redning ved 0-1) og Pisilli, som er lidt for anonym gennem kampen men får sit mål til sidst.
Max point efter fire must win kampe - nu kommer de rigtig svære i Serie A med Inter før pausen og Como efter. Bliver spændende!
Torino - AS Roma 14/9-2026
(13/09/26)
6
0
Fenerbahçe - AS Roma 10/9-2026
(08/09/26)
16
0
AS Roma - Atalanta 5/9-2026
(04/09/26)
5
1
Officielt: Roma henter De Roon i Atalanta
(30/08/26)
0
0
Officielt: Roma lejer Balerdi i Marseille
(30/08/26)
0
0
Lecce - AS Roma 31/8-2026
(29/08/26)
14
1
Opdateret: Romas Champions League modstandere og kampprogram
(27/08/26)
3
0
I aften: Champions League lodtrækning
(27/08/26)
0
0
AS Roma - Fiorentina 24/8-2026
(23/08/26)
17
0
Officielt: Roma køber Rodrigo Mora
(19/08/26)
0
0