Kategori: Optakt
Kilde: Sportsmole
Skrevet d. 04/05/26 08:37 af geggeri
AS Roma tager imod Fiorentina på Stadio Olimpico i aften i Serie A. Milan tabte, Juventus og Como fik kun 1 point hver, så nu skal Roma udnytte situationen og spille sig helt tilbage i kampen om top 4.
Romas resterende kampprogram ser relativt overkommeligt ud, men med en tæt kamp om top 4 og et ventende Derby della Capitale er der ikke plads til pointtab.
Roma har en imponerende hjemmebanestatistik med blot 10 indkasserede mål og er ubesejrede i 10 Serie A hjemmekampe. Statistikken er også på Romas side, da de kun har tabt 3 af de seneste 51 ligakampe mod Fiorentina på Olimpico.
🕕 Mandag d. 4/5 2026 kl. 20:45
📺 TV 2 Play
🏟️ Stadio Olimpico, Rom
🍻 HOP House i København (Roma Club Copenhagen)
Roma kommer til kampen med målet om at fortsætte deres jagt på Champions League-fodbold, hvor de kæmper mod Juventus, Como og måske også Milan om de sidste Champions League pladser.
I seneste kamp vandt Roma 2-0 mod Bologna takket være endnu en fremragende præstation af Donyell Malen. Den hollandske angriber har været en åbenbaring siden sin ankomst i midten af januar og har scoret 11 mål i sine første 14 Serie A-kampe.
Roma må undvære Bryan Zaragoza (knæ) og Lorenzo Pellegrini (lårskade, forventes klar til derbyet), samt Neil El Aynaoui (karantæne). Til gengæld er Manu Kone klar til at vende tilbage efter næsten to måneders fravær.
Romas skader og karantæner:
Gasperini er nødt til at slutte sæsonen stærkt af. Man er nødt til at se idag, at han har sat 11 spillere op til at ville dø med støvlerne på. Det er så afgørende en ting, at man her i de sidste kampe gør sit - og så håber man at Juve snubler yderligere.
De signaler og det spil, sammenhold og energi, man ser fra de spillere han udvælger i de sidste kampe bliver altafgørende for hvad jeg tænker om næste sæson og det her Gasperini projekt.
Nu har Gasp tydeligvis vundet den afgørende magtkamp, som vel vil sætte ham i stand til at bevæge sig i den rigtige retning næste sæson ift hvad der vil blive hentet - men nu er det alt nu: det nytter ikke noget, hvis han sætter et hold op som vi så tilbage i marts; uden rytme, retning og fodbold-positivitet
Jeg tror det er et Milan hold vi skal sigte efter at overhale end Juventus.
Men uanset er resten af kampene finaler og skal vindes hver og en.
Og som den ødelagte roma optimisme man har fået indbygget de sidste mange år, ender det nok med den Gatti scoring i overtiden der sender os væk fra CL til sidst
Sådan sparkes et hjørnespark. Som at se Totti i gode gamle dage med det spark Pisilli præsterede der
Så skal der bare fløjtes af!!!
Wesley kandiderer til at blive årets spiller i Roma i denne sæson
Kone tilbage virker som en messias' genkomst!
Og så er set måske værd at bemærke at drt altså er en midterforsvarer som kommer op i det lille felt til 3-0.
[Rettet af: tbroma10 - 04/05/2026 - 21:24]
Uha, det her ligner jo sådan noget hvor vi pludselig begynder at spille enormt flot lige til sidst og man når at tænke, at vi jo egentlig faktisk fortjener det dér CL-bold…
Hermoso er jo bedre til at time sine indløb i boksen end Dovbyk!
Fornøjelse i aften. En af de få aftener hvor jeg rent faktisk kan nyde kampen og ikke sidde på kanten af stolen.
Klasse!
Skift Wesley ud inden har bliver skadet
Wow.
99% den kamp man havde håbet.
Den sidste procent er Soule. Jeg synes, det er skuffende, hvad han formår at bidrage med. Det er long overdue at han stempler ind, og det er decideret vildt, at han ikke kan bidrage mere i dag i en kamp hvor man decideret løber modstanderen over ende. Tvivler mere og mere på ham - både i forhold til om Juventus måske så "rigtigt" - at han lige mangler de sidste ting - og om man kan forløse ham under Gasperini. der mangler et eller andet:
- mentalt; der er noget i hans mentalitet som ikke er helt perfekt til hans talent. han ligner en, der rigtig nok selv tænker han er god - meget god - men når han så får bolden, så sidder den følelse bare ikke ligeså stærkt i ham).
- Direkte Aggressivitet i sit drive. alt for ofte sætter han en mand for så at dreje rundt på sin akse og finde Celik eller Mancini. Savner sku at han sætter sig mere igennem og kører aggressivt på. Sætter sig på sin modstander og bliver ved og ved med at sætte ham og søge en bold frem i banen frem for i de små trekanter med Mancini og Celik. En Trip som i øvrigt bare er så spøjs at det er helt fjollet at observere hvordan det fungerer godt nogle gange.
Hvis der kom bud efter ham fra La Liga med en fornuftig økonomi i det, så synes jeg faktisk det er værd at overveje. Tænker det er muligt at finde en der passer bedre til at være HW starter i Gasp-bold.
Rigig stærk kamp og præcis hvad jeg selv efterlyste længere oppe her.
Gasperini må have følt, at man havde brug for at vinde den så overbevisende og ikke spille en dårlig 2H. For ellers er det fanme fjollet at han straks efter 4-0 scoringen (man kunne altså have sparet folk for 35 minutter!!!)
- Wesley
- Malen
Spillere man har svært ved at erstatte, når de ikke er med. Det er risky business at lade dem blive og så se Wesley få en unødvendig mindre fiber (?) hen i mod slutningen af kampen, fordi han skal forsøge at nå en bold så man ikke indkassere en 1-4 scoring...
For mig at se virkelig spøjst. Han har ingen udskiftninger brugt da man kommer på 4-0. Utroligt at han ikke laver 3 hurtige med det samme så man ikke tager chancer med Malen, Wesley og Manu K.
Man har tilmeld spillere som man nærmest uden frygt for at de går i stykker kan smide ind og lade dem give den fuld gas (Rensch, Tsimikas, Vaz, Venturino).
Fair nok at han nok har prioriteret at man gik i omklædningsrummet med den her "overlegne" følelse - men stadig. Godt nok risikabelt især i forhold til Malen og Wesley. Det eneste der adskiller AS Roma pt. fra at være et blødt midterhold og en CHL bejler er de to.
[Rettet af: asromadk - 04/05/2026 - 22:57]
Virkelig flot kamp!
Den havde alle ingredienserne til at blive sådan en klassisk Roma-kamp (sløjt spil og 0 point), især når de nærmeste konkurrenter havde smidt point.
Men hatten af – det var sgu en flot præstation 🙂
Det ser altså fornuftigt ud her i slutningen af sæsonen.
AS Roma - Lazio 17/5-2026
(16/05/26)
21
0
Parma - AS Roma 10/5-2026
(08/05/26)
19
0
Kommer Roma i Champions League?
(05/05/26)
3
0
AS Roma - Fiorentina 4/5-2026
(04/05/26)
11
0
Bologna - AS Roma 25/4-2026
(24/04/26)
19
0
AS Roma - Atalanta 18/4-2026
(17/04/26)
36
0
AS Roma - Pisa 10/4-2026
(10/04/26)
16
0
Inter - AS Roma 5/4-2026
(04/04/26)
41
0
AS Roma - Lecce 22/3-2026
(21/03/26)
18
0
AS Roma - Bologna 19/3-2026
(18/03/26)
34
1