Login
Glemt password Opret bruger

Atalanta - AS Roma 3/1-2026

Atalanta - AS Roma - 03-01-2026

Kategori: Optakt

Kilde: Sportsmole

Skrevet d. 02/01/26 12:13 af geggeri

Serie A byder på et spændende opgør mellem Atalanta og AS Roma, når klubberne sparker 2026 i gang lørdag aften.

Gian Piero Gasperini vender tilbage til Bergamo som træner for Roma. Gasperini, der førte Atalanta til en Europa League-triumf i 2024, står nu over for sin tidligere klub i en kamp, der er afgørende for begge holds top-fire ambitioner. Det bliver en taktisk duel mellem to hold, der i høj grad er formet af den samme træner.

🕕 20:45 03/01/2026
📺 TV 2 Play
🏟️ New Balance Arena, Bergamo

Roma kommer ind til kampen med en blandet form. Inden jul samlede de kun tre point i fire ligakampe, hvilket skadede håbet om en Champions League. Dog vandt de senest over Genoa, hvilket har givet et løft, og de kæmper fortsat for en top-placering i ligaen. Holdet bygger sin succes på Serie A's bedste forsvar, med kun 11 indkasserede mål i 17 kampe.

Dog har udebanestatistikken mod Atalanta været dårlig, med tre nederlag i de seneste tre besøg og kun én sejr i de seneste syv kampe. Roma må undvære Neil El Aynaoui og Evan Ndicka, der er til Africa Cup of Nations, samt den skadede Lorenzo Pellegrini.

Bryan Cristante forventes at starte på midtbanen, mens Ziolkowski igen får en startplads i forsvaret. Angrebet forventes at blive Soulé, Dybala og Ferguson.

Romas skader og karantæner:

  • N. El Aynaoui (AFCON)
  • E. Ndicka (AFCON)
  • L. Pellegrini
  • L. Bailey (Tvivlsom)
  • T. Baldanzi (Tvivlsom)
Romas seneste 5 kampe:
🟢 3-1 AS Roma - Genoa, 29/12-2025, Serie A
🔴 2-1 Juventus - AS Roma, 20/12-2025, Serie A
🟢 1-0 AS Roma - Como, 15/12-2025, Serie A
🟢 0-3 Celtic - AS Roma, 11/12-2025, UEFA Europa League
🔴 1-0 Cagliari - AS Roma, 07/12-2025, Serie A

Atalanta har haft et godt tag på Roma, med fem sejre i de seneste seks møder og muligheden for at sikre sig deres fjerde ligasejr i træk over Giallorossi. De har også i gennemsnit scoret over to mål per kamp i syv opgør mod Roma.

Efter en turbulent periode under Gasperinis efterfølger, Ivan Juric, har den nuværende træner Raffaele Palladino stabiliseret skibet. Holdet havde vundet fire hjemmekampe i træk, før de tabte til Inter og sluttede 2025 på en skuffende måde.

Atalanta har haft det svært mod top-hold i denne sæson, hvor de kun har hentet fire point i syv kampe mod hold fra øverste halvdel og kun scoret fire mål. De må undvære Ademola Lookman og Odilon Kossounou, der er til Africa Cup of Nations, samt den skadede Raoul Bellanova. Davide Zappacosta er også tvivlsom.

Gianluca Scamacca, der er en vigtig offensiv spiller, har aldrig scoret mod sin barndomsklub Roma i 252 minutter, hvilket er hans værste statistik mod et hold.

Skader og karantæner for Atalanta:
  • M. Bakker
  • R. Bellanova
  • O. Kossounou (AFCON)
  • A. Lookman (AFCON)
  • D. Zappacosta (Tvivlsom)
Seneste 5 kampe - Atalanta:
🔴 0-1 Atalanta - Inter, 28/12-2025, Serie A
🟢 0-1 Genoa - Atalanta, 21/12-2025, Serie A
🟢 2-1 Atalanta - Cagliari, 13/12-2025, Serie A
🟢 2-1 Atalanta - Chelsea, 9/12-2025, UEFA Champions League
🔴 3-1 Verona - Atalanta, 6/12-2025, Serie A

Forventede startopstillinger:
Roma:
Svilar; Mancini, Ziolkowski, Hermoso; Celik, Kone, Cristante, Wesley; Soule, Dybala; Ferguson

Atalanta
Carnesecchi; Djimsiti, Hien, Kolasinac; Zalewski, De Roon, Ederson, Bernasconi; De Ketelaere, Pasalic; Scamacca

Forza Roma!






45 kommentarer


Skytt0
1535 indlæg.
d. 03/01/26 14:01

Er i sikre på kampen bliver vist på Tv2Sport X?

Når jeg går ind og tjekker, så viser de Espanyol - Barca



geggeri
674 indlæg.
d. 03/01/26 17:40

Jeg tjekkede da jeg skrev optakten. Det var godt nok flashscore jeg tjekkede, så det er nok bare der fejlen var.


tbroma10
1072 indlæg.
d. 03/01/26 19:21

Der er lagt op til en langgaber. Et Atalantahold uden Gasperini mod et Roma hold med en - må vi antage - meget defensiv Gasperini.

Så der bliver nok den klassiske linje med en Celik på wb som intet kan offensivt osv.

Jeg vil så gerne tage fejl og se dum ud om nogle timer. Uanset hvad, håber jet naturligvis på en Roma sejr.

1

Romaneren
1903 indlæg.
d. 03/01/26 20:03

God chance for at gøre noget godt for top 4-chancerne med Juves pointtab mod Lecce.

Hælder til at vi får sæsonens første uafgjort i Serie A - Atalanta ser langt bedre ud under Palladino, og jeg savner Wesley i startopstillingen.

Kronisk svær udebane for os, så jeg tager gerne det ene point, hvis vi kan få det! Men lad os da håbe på en Gasperini masterclass, endnu en pragtkamp af Ziolkowski og at Ferguson har mål i støvlerne!


Tottithorsen
4859 indlæg.
d. 03/01/26 20:27

Dybala skylder efterhånden også en pind eller to


Sund
1379 indlæg.
d. 03/01/26 20:43

Hvorfor er Wesley ude?
Kæmpe tab


DanieleTotti
982 indlæg.
d. 03/01/26 21:03

Holy shit et koks....



Sund
1379 indlæg.
d. 03/01/26 21:06

Vi har en god keeper, men det her er hans helt store svaghed at komme ud i feltet i luftrummet.

Kæmpe fejl efter at Dybala har haft frit mål


tbroma10
1072 indlæg.
d. 03/01/26 21:11

Uanset hvilke svagheder Svilar har så er han fremragende og har reddet mange point hjem til Rom. Men det der, det er patetisk ringe målmandsspil.

1

ASRMichael
424 indlæg.
d. 03/01/26 21:16

Av av av - igen igen skuffer vi mod dem vi kan sammenligne os med.


Tottithorsen
4859 indlæg.
d. 03/01/26 21:16

Hvordan kan han stå helt fri??


DanieleTotti
982 indlæg.
d. 03/01/26 21:17

Hermoso står og snorksover som ved 1. Mål... tophold = nederlag 100%


JonasS
232 indlæg.
d. 03/01/26 21:18

Igen vinder jeg(formentlig) penge på at spille på vores direkte modstandere. Det er så patetisk, af både klubben og mig...
Jeg har slukket, vil hellere se dart.



Tottithorsen
4859 indlæg.
d. 03/01/26 21:18

Gasperini laver en “De Rossi” og taber stort på sin gamle hjemmebane. Nej hvor er vi ringe.
Ndicka må godt komme hjem


Sund
1379 indlæg.
d. 03/01/26 21:19

Vi spiller uhyggeligt dårligt.
Og det går ikke med de to argentinere inde på samme tid.


Tottithorsen
4859 indlæg.
d. 03/01/26 21:20

Send Baldanzi og 30 millioner til Fiorentina for Moise Kean!! NU!!


ASRMichael
424 indlæg.
d. 03/01/26 21:21

Shit der var vi heldige :)


asroma87
3668 indlæg.
d. 03/01/26 21:22

Cristante viser endnu engang at han er al, al for langsom og dårlig til disse store kampe…

Hermoso fatter heller intet og dækker ikke Scamacca op. Celik er også totalt overmatchet.

Vores hold er bare ikke godt nok og det begynder at komme frem nu


asromadk
3879 indlæg.
d. 03/01/26 21:23

Man har ikke en opskrift der virker mod de gode hold. Det er skuffende at Gasp ikke indser det og prøver at ændre noget. Man er bare sådan konsekvent næstbedst og så satser Gasp på at man er lidt heldig, rammer dagen og får marginalerne ..

1


tbroma10
1072 indlæg.
d. 03/01/26 21:28

Lad os få landet Raspadori. Jeg tror han vil være mulig at realisere i Gasperinis system.

Og Celik hsr forventelige problemer til aften. Bliver overløbet og får aldrig lukket ned for indlæg. Det er mig en gåde at den ene træner efter den anden ser noget som helst brugbart til en start-11 i den mand.

[Rettet af: tbroma10 - 03/01/2026 - 21:28]


Tottithorsen
4859 indlæg.
d. 03/01/26 21:37

Spændende forsvar mod Lecce uden hermoso og Mancini.


tbroma10
1072 indlæg.
d. 03/01/26 21:42

Det bliver et forsvar med Angelino og Rensch mod Lecce for Celik skal spille den wingbsck for enhver pris.


DanieleTotti
982 indlæg.
d. 03/01/26 21:43

Cristante er en decideret katastrofe på den bane. Sløv defensivt og sløset i afleveringer. Ferguson gør heller ikke noget godt. Vi skal spille 3-52 og få en ekstra ind på midtbanen


asroma87
3668 indlæg.
d. 03/01/26 21:43

Bare rolig… vi har Ziolkowski og Celik!!!

Sindssygt overmatchet. 2 hold som spiller samme opstilling - vildt at der kan være så stor forskel. Alle Atalanta spillerne er bedre end Roma spillerne.
Vi rykker os aldrig, før træneren netop indser at Celik, Hermoso, Cristante osv osv ikke er godt nok!!!


asromadk
3879 indlæg.
d. 03/01/26 21:50

Lang tid siden jeg har set så skuffende og usammenhængende 45 min. Det her er en af de værste under Gasp.

Tråd i tråd med at man bare ikke kan mod "de gode".

Scalvini er så dygtig en CB at det er svært at forstå. Trækker alle i sine kæde med sig mod et tårnhøjt niveau.

Ederson er ubegribelig. En af de bedste på sin position. Trækker niveauet op således at midtbanen dominerer. Gid man kunne finde de her spillere inden de slår til. Kommer til Italiten, Salernitana, og bum man spotter det lynhurtigt og slår til.

Ketelaere er verdensklasse på en unik måde. Han dominerer og sørger for at Zale og Scamacca ser bedre ud end de er.

Samtidig har man i AS Roma, når det virkelig gælder og modstanderen ikke er middelmådig (og kommer imod en med tro på tingene).

Mancini som udstråler uro, breder sig i hele bagkæden.

Manu K som, hvis han havde startet sæsonen ud i omvendt form, havde været kaldt som et fejlkøb efter 5 kæmpe. Hans niveau har været vanvittigt lavt undtagen i de første 10 kampe.. Hans niveau er virkelig middelmådigt efterhånden. Ham og Cristante gør ikke fra eller til og det ligner bare overlevelse.

Soule, Ferguson, Dybala -> Ligner mest af alt tre spillere som til træning har fået samme farve veste på - sådan lidt modvilligt. De gider ikke rigtig hinanden, har ikke tiltro til hinanden og evner ikke at finde hinanden om de så fik lov til at spille alene 3 løbende mod målmanden.

Jeg er for 3-4 gang i sæsonen i chok over at Gasperini på en eller måde finder frem til de her "opskrifter". På noget som bare ikke fungerer. Det er så tydeligt. Nu man har chancen undrer det mig Gasperini ikke er modig nok til at prøve noget nyt.
- Droppe bredden og give Atalanta noget at arbejde med.. Dovbyk og Ferguson på samme tid. Se om der kunne opstå noget magi.
- Dybala bag dem. Soule som super sub
- Pisill ind. Manu K ned bagerst og Cristante ud, Pisilli til at bringe dynamik mellem kæderne.


og Rensch. Ja så kom man da ned på jorden igen. Han ligner også bare en der ikke spillede fodbold sidste år i dag. Sådan en man lige har ringet til fordi han er ven med målmanden og nu stod man og manglende en spiller...


Håber man kigger med på direktionsgangen. Hvis man bringer pengene i spil NU, så tror jeg man kan nå at skabe noget interesant med Gasperini. Men det er klart, man er nødt til at hakke til og få lavet den oprydning i truppen som skal til. Alt for mange spillere som i bedste fald er geniale til en top 8 klub...

Men mest af alt må Gasperini finde ud af hvad han gør, når han ikke kan få det ud af spillerne som han havde håbet.
Gasperini er afhængig af at have gode spillere, der for det meste kan slå deres direkte modstander på kvalitet. Det har man bare ikke i de her kampe, når man spiller mod de andre top 6-7 hold.

1


Sund
1379 indlæg.
d. 03/01/26 21:50

Det er galt over hele linjen i dag og vi er ramt på mentaliteten big time.
Vi er nervøse og Atalanta lugter blod.

Spændende om Gasp overhovedet kan gøre noget ved det her rod.
Det fungerer overhovedet ikke.
Det ender med at blive vores defensive backs der skal udfordre og når vi endelig får den ind i feltet er det Evan mod tre og han taber altid.. Dybala og Soule utrolig skuffende.

Der skal komme 2-3 udskiftninger fra start af anden halvleg


Tottithorsen
4859 indlæg.
d. 03/01/26 21:51

Celik og Cristante må være for vilde til træning.


asroma87
3668 indlæg.
d. 03/01/26 21:58

Vi må jo bare acceptere at Roma ikke er bedre! Vi kan ikke spille med om top 4 og sådan er det bare. Truppen og spillerne er bare ikke bedre.
Hvis der skal ske noget drastisk på transfer fronten, skal Raspadori, Zirkzee og Dragusin hentes ind men det sker jo ikke! Tror ikke engang vi kan hente Raspadori


Tottithorsen
4859 indlæg.
d. 03/01/26 22:09

Dragusin har været skadet et år. Så han er næppe i form. Vi henter sikkert Vavro


tbroma10
1072 indlæg.
d. 03/01/26 22:09

Det vidner om stor selvtillid eller manglende selvindsigt st Cristante bliver ved at forsøge guldboldene.


Sund
1379 indlæg.
d. 03/01/26 22:21

Hvad sker der for de udskiftninger? 30 min igen og han har brugt alle tre med 1 udskiftning af gangen.



Tottithorsen
4859 indlæg.
d. 03/01/26 22:21

Den i pausen tæller ikke


tbroma10
1072 indlæg.
d. 03/01/26 22:22

Det var godt vi fik Dovbyk ind. Det bekræfter det presserende behov for en ny angriber. Han er så pivringe at man ikke aner om man skal grine eller græde.


asroma87
3668 indlæg.
d. 03/01/26 22:23

Forhåbentlig kan Cristante snart skiftes ud? Han er simpelthen en katastrofe og en kæmpe hæmsko på sådan en vigtig plads i dette system med kun 2 centrale midtbaner


ASRMichael
424 indlæg.
d. 03/01/26 22:24

Det er sku skræmmende - vi er i start januar, men man sidder stadig og føler at vi kan spille den her kamp til jul uden at få et mål...


asroma87
3668 indlæg.
d. 03/01/26 22:33

Hvorfor blev Pisilli ikke skiftet ind?


Tottithorsen
4859 indlæg.
d. 03/01/26 22:36

Hvorfor tog vi Soulé ud og ikke Dybala??



asroma87
3668 indlæg.
d. 03/01/26 22:39

Hold da op, hvor er Cristante dårlig!!! Hvordan fanden kan han spille hele kampen. Det giver absolut ingen mening


Tottithorsen
4859 indlæg.
d. 03/01/26 22:48

Surprise. Der er altid næste sæson.


asroma87
3668 indlæg.
d. 03/01/26 22:49

Synd for Pisilli… endnu et Roma talent vi får ødelagt. Vi ender på 5. Eller 6. Pladsen igen i år. Holdet er bare ikke til mere…


Sund
1379 indlæg.
d. 03/01/26 22:49

Selvom der er mange kampe tilbage mistede jeg lige troen på en top 4 i aften.

Vi prøver igen næste år


tbroma10
1072 indlæg.
d. 03/01/26 22:50

Og her skal man så huske på at Dybala i starten brænder en kæmpe chance. At deres ene mål kommer af en sjælden, men uhørt stor, fejl fra Svilar. At vi sætter friske Elsha, Tsimikas og Dovbyk ind, som ikke hsr gjort nogen som helst form for positiv forskel.

Det her bliver først potentielt bedre når man har fået nogle spillere ind som kan styrke vitale positioner.

Egentligt utroligt at vi kun taber 1-0 i en kamp hvor vi skaber så meget kaos for os selv i perioder.


Galehus
40 indlæg.
d. 03/01/26 22:56

Patetisk elendig kamp

Den helt store kujon er Massara. Han har på ingen måder formået at sammensætte en trup som Gasperinis system kræver. Bailey, Ferguson, Ghilardi, Ziolkowski og Tsimikas er direkte pinlige tilføjelser til en i forvejen profilløs trup. Med middelmådige tilføjelser får man et middelmådigt hold og det er dagens kamp et glimrende eksempel på. Hvis Massara ikke beviser i indeværende transfervindue at han kan lokke profiler til klubben, så er han ikke opgaven voksen og må fyres.



Tottithorsen
4859 indlæg.
d. 03/01/26 23:04

Hent Zirkzee, Isasi og Kean så kan jeg til dels tilgive Massara.


tbroma10
1072 indlæg.
d. 05/01/26 16:36

Men med den aktuelle udvikling i de mål vi har haft i januar transfermarkedet, så ser det jo ikke lovende ud.

Zirksee skal have ny træner og kommer næppe nogen steder før det sker. Og hvem ved, måske den nye træner vil bruge ham.

Raspadori kan ikke beslutte sig og udsætter nu igen sin beslutning.

Bare vi ikke endnu engang ender med b-kæde spillere fordi vi i desperation tror at en større bredde gør en forskel. Symptomerne på problemet lige nu er ganske tydelige; vi mangler en ordentlig angriber selvom jeg rent faktisk tror at det med Ferguson kan blive godt, hvis han bliver ved med at få chancen og tager sig selv mere alvorligt. Uanset skal vi have en reserve eller direkte konkurrent for Dovbyk er og bliver for ringe. Vi skal også have en men helst to kanter / offensive midt som kan tilføre kvalitet i direkte konkurrence med Dybala og Soule. Det dur ikke med Pellegrini på den position. Elsha er faldet for langt i niveau til at være brugbar og så har vi reelt ingen alternativer når Bailey konstant er skadet.

Vores bagkæde burde kunne klare sig med det vi har og det er altid dyrt at købe kvalitet i bagkæden især i januar. I en god verden er der også råd ril en ny wingback for Celik skal ikke spille der, men offensiven bør være højeste prioritet. Vi har vel også folk nok til den centrale midt hvis man ellers man tør bruge Pisilli og El Aynaoui samt måske Pellegrini på den position når Kone og Cristante ligner noget katten har slæbt med hjem og ikke gider lege mere med.

Så, det ser sltaå ikke for godt ud hvis både Zirksee og Raspadori afvises. Vi skal have en forstærkninger til offensiven.


Kontakt | Copyright 2003-2026 | Credits | Retningslinier | Danskere i Roma