Kategori: Optakt
Kilde: Tottithorsen
Skrevet d. 04/02/23 14:48 af Tottithorsen
Bolden er rund og alt kan ske når Roma er det ene hold på banen.
forleden lykkedes det giallorossi at tabe 1-2 på Olimpico til Cremonese i coppa Italia så der er meget at revanchere
Rygterne siger at Mourinho og Dybala er væk til sommer hvis vi misser en plads i næste sæsons Champions league
Empoli slog Iøvrigt Inter ude 1-0 så det bliver igen et tæt opgør med drama for alle pengene
Vores egen Balotelli (Zaniolo) har afleveret en lægeerklæring på stress så han er væk de næste 30 dage
Patricio
Mancini Smalling Ibanez
Celik Cristante Matic Zalewski
Dybala Pellegrini
Abraham
Hold da kæft de ligger godt de hjørnespark Dybala smider ind
Bare det ikke bliver en sovepude
Uanset hvor skønt det er at vi er foran 2-0 så er det svært at forstå hvorfor Matic spiller.
Lad os lige få lukket kampen inden Empoli får en reducering.
Håber på spilletid til Solbakken så vi kan se han i aktion.
Hvorfor er Wijnaldum ikke på bænken?
Kun mig der lagde mærke til at LP7 vandt lodtrækningen og valgte at spille ned mod curva sud i første halvleg??
Vi gider åbenbart ikke spille bold efter pausen og har overladt alt til Empoli
5A er på plads!
Vi gør vel det der er vores stærkeste kort denne sæson - satser på defensiven og halvhjertede kontra-angreb. Hvad skulle ideen med at blæse til angreb mod et mindre hold vi er foran 2-0 på hjemmebane og har en del spillere med tendens til personlige fejl der fører til mål gøre godt for?
Matic var vel en af de bedste mod Napoli, og ikke helt over the hill. Og hvem er det egentlig der har imponeret så meget at vedkommende skal spille ved siden af Cristante i stedet for Matic??
Om det var bevidst eller ej vi røg ud til Cremonese, har det reddet os for 2-3 midtugekampe de næste par måneder. Vores b-kæde er bevist ikke god nok, og vores bedste spiller, Dybala har udfordringer nok med at spille 90 minutter en gang om ugen. Målet er Champions League for kontinuerlig udvikling, heriblandt at beholde Dybala etc., og det harmonerer ikke med for mange midtugekampe med den trup vi har i denne sæson !!
Beklager jeg sådan ser positivt på tingene, det er ikke umiddelbart velset herinde. Men for en gangs skyld synes der at være ro på ejerskabet med fokus på at udvikle alle aspekter af klubben i en positiv retning. Men start gerne fra 1. juli 2022, slet alle spillere vi har handlet ind og skab den brede trup der kan skaffe Champions League, vinde Coppa Italia og være kompetitive i Europa League for 7 millioner euro ? :)
Siger ikke vi skal blæse til angreb men vi bør kunne holde mere/bedre på bolden. Vi står og losser den væk de sidste 45!
Men 3 vigtige point
Man kan vel også tillade sig at påpege det ejendommelige i at man ikke spiller lidt mere til i sådan en kamp fremfor at stå dybt og sparke langt i 45 min? Ingen ønsker hasarderet angrebsspil med hovedet under armen, men lidt mere dominerende fodbold er der vel plads til...
Og det der med at sætte to mand ind i sidste sekund, hvoraf den ene er Belotti. Det er patetisk. Det er faktisk skammeligt og på alle måder respektløst.
Matic er færdig på topplan. Han kan ikke følge med og alle løber forbi ham efter behag.
@tbroma10
Jeg kan sagtens se, at det kan virke patetisk og unødvendigt, at man sætter to spillere ind med 5 sekunder tilbage af den forlængede. Dog tror jeg mere dette skal ses som en good will handling fra Mourinho, hvor han sørger for at spillerne får deres kampbonus selvom de ikke kommer til at have en indvirkning på kampen.
Det er i hvert fald gjort før, hvis trænere vil anerkende, at spillerne eksempelvis har gjort det godt til træning i løbet af ugen.
Fodboldmæssigt giver det ikke den store mening, men spillerne er sku nok meget glade for at der tikker X antal tusinde euro ind for at være 10 sekunder på banen fremfor at sidde på bænken hele kampen.
Herefter kan man så diskutere om det skulle være gjort tidligere for at sparre nogle andre og få minutter i benene på et par spillere, der godt kunne bruge det. Jeg ved dog ikke om jeg vil gå så langt som at kalde det patetisk. I sidste ende er det deres arbejde og de skal være til rådighed når holdet har brug for det.
[Rettet af: VeniVidiVici1927 - 05/02/2023 - 02:06]
Mourinho har været ude og fortælle medierne at Pellegrini spiller trods en mindre skade og at Solbakken endnu ikke forstår taktikken
ift presspil. Det er der vist andre der heller ikke gør da vores presspil er ikke-eksisterende ;)
God sejr og lækkert at Atalanta tabte
De kom ind i det 93 minut' (+30 sekunder). De fik således knap et halvt minut. Jeg synes ikke Belotti lignede en som synes det var det værd.
Generelt synes jeg der blev skiftet for sent ud. Belotti kunne sagtens have erstattet Abraham tidligere. Camara i stedet for Matic. Solbakken fremfor Pellegrini eller Dybala osv.
Det er bare så nemt at sige.
I den nuværende Fatning truppen er i, så forstår jeg godt Mourinho.
En Roma træner kan aldrig gøre alle glade. Tror bare ikke man skal lade sig narrre - Mourinho stoler netop ikke på truppen og kender allerede klubben og den romerske syge.
Hvor tit har man ikke smidt sådan en føring her i løbet af de sidste 10-15 år. Været i total Cruise control og så 20-25 minutter tilbage og x2 Baldanzi som var på nippet til at ryge i fuld hopla-mode, og så var man gået hjem med 2-2.
Man havde nok herinde skudt skylden på den smalle trup, men det er jo fordi Mou ikke ser anden udvej. Alt den hate på Matic, men tag ikke fejl af at han er instrumental for at man lukker sådan en kamp ned. Til trods for at han er milevidt fra hans storhedstid. Hans blotte tilstedeværelse i denne taktik lagt af Mou, er vigtig.
Mourinho vejer for og imod og tør bare ikke gamble med det igår... Og hvis man KENDER Roma, så ved man også at hvis Empoli først havde fået tur i den og scoret en enkelt, så havde det godt kunne blive giftigt...
Det er livrem og seler, men synes det er rigtig læst af ham. Tag ikke fejl af Tammys vigtighed når man forsvarer dødbolde fx, der Tagez bare ingen chancer pt. Kan sku godt se logikken, man ligger bedre ift CHL end man fortjener og der er bare ikke nogen grund til at ryste posen for meget og så ikke vide hvad man trækker op
Lazio førte med 2-0 hjemme mod Empoli hvor kampen sluttede 2-2 ;))
Mourinho stoler kun på de 13-14 spillere og skifter ikke tidligt ud. Det er med livrem og seler men ja det gav 3 sikre point
Baldanzi ser ret spændende ud!!
Enig med Baldanzi! 19 år.
Romas 25/26 Serie A kampe
(07/06/25) 0
0
Mercato sommer 2025: Matt O'Riley som erstatning for Leandro Paredes?
(04/06/25) 16
0
Officielt: Gasparini bliver Romas næste træner
(30/05/25) 2
0
Romas næste træner?
(28/05/25) 17
0
Torino - AS Roma 25/5-2025
(24/05/25) 45
0
AS Roma - AC Milan 18/5-2025
(17/05/25) 50
0
Atalanta - AS Roma 12/5-2025
(11/05/25) 32
0
AS Roma - Fiorentina 4/5-2025
(03/05/25) 26
0
Inter - AS Roma 27/4-2025
(25/04/25) 8
0
AS Roma - Verona 19/4-2025
(18/04/25) 16
0