Login
Glemt password Opret bruger

OFFICIELT: Aquilani solgt

Aqui

Kategori: Transfer og rygter

Kilde: Football-Italia.net

Skrevet d. 05/08/09 20:05 af Julii Caesares

Efter længere tids spekulationer er rygtet blevet til virkelighed. Romas Alberto Aquilani er nu solgt til Liverpool for omkring £16 mil.

"Liverpool har i dag bekræfet at man har indgået en aftale med AS Roma omkring transferen af den italienske landsholdsspiller Alberto Aquilani, såfremt lægetjekket går igennem." beretter Liverpools officielle hjemmeside.

"Liverpool afsluttede deres forhandlinger med Roma efter salget af Xabi Alonso til Real Madrid.

Alberto som for nyligt fejrede sin 25 års fødselsdag, forventes at være blandt stjernerne for Italien til næste års VM."

Yderligere kommenterede Liverpool-træner Rafael Benitez på den nye signing.

"Alberto er en meget dygtig spiller og jeg er glad for, at vi er kommet frem til en aftale med Roma.

Han vil rejse til Merseyside senere denne uge for, at gennemgå det obligatoriske lægetjek. Alberto har en vindermentalitet og har erfaring fra både Serie A og Champions League.

Han er længe blevet anerkendt som et stort talent i Italien, og stået i spidsen som kaptajn for både U21 og U19 landsholdet, før han konsoliderede sin plads på senior holdet." slutter Benitez af.

Aquilani er født og opvokset i Rom, hvor han indtil i dag har spillet hele sin karriere.






14 kommentarer

Julii Caesares
1297 indlæg.
d. 05/08/09 20:08

Har altid betragtet Aqui som en del af den trio der aldrig ville forlade Roma. Det gør ondt og bliver meget mærkeligt at se ham i en anden trøje.

[Rettet af: Julii Caesares - 05/08/09 - 20:08]



II-Capitano
321 indlæg.
d. 05/08/09 20:28

JEG HÅBER VIRKELIG PÅ HAN BLIVER ET KÆMPE KÆMPE FLOP I DET FØRSTE HALVE ÅR, SÅ KAN VI FÅ HAM TILBAGE !!!

Men vil ikke engang ønske " MIN TIDLIGERE FAVORIT " held og lykke ! Det fortjener han ikke når han har lovet hele Roma's hjerter at han vil blive i Roma indtil han stopper sin karriere !! Og Spaletti skal bare fucking fyres fra Roma, han har ikke præsteret andet end at sælge vores stjerner !!!!!


Hvor er Chivu ? Hvor er Mancini ? Hvor er Aquilani ?


Bliver det De Rossi , Totti , Mexes eller Vucinic der bliver solgt til vinter så ??? FLOT SPALLETTI DIN FUCKING IDIOT!

2

totti er gud
1115 indlæg.
d. 05/08/09 20:32

præcis....utroligt vi ikke kan sælge en anden...syntes det er for billigt..

håber og se ham i roma trøjen IGEN... det vil have været bedre at sælge ham til real og få kassen og han bliver solgt tilbage året efter som så mange andre stjerne der ikke får chancen i real...

men det sker jo ikke nu...

det er så ærgeligt at miste Aquilani trist dag


Hulio
85 indlæg.
d. 05/08/09 20:32

Kan godt forstå vreden!! jeg er også utrolig negativ!! men det hverken Spaletti eller Aquilanis skyld.. dette salg skyldes udelukkende at Sensi er i økonomiske problemer.. få klubben solgt så vi ikke skal sælge flere spillere.. Held og lykke Aquilani håber du får succes og kan gøre os stolte!!! TRIST DAG FOR ROMA..


II-Capitano
321 indlæg.
d. 05/08/09 20:35

Han blev solgt for 180 millioner. Hvde Real budt, ja så havde vi nok fået en 250. for ham det helt sikkert, han er mindst ligeså god som Alonso når han er skadesfri..

VI HAR KUN ET FUCKING HÅB TILBAGE ! DUMP, DUMP , DUMP, DUMP , DEN LÆGETJEK !

1

Jonas
4091 indlæg.
d. 05/08/09 22:17

Er så rystet over denne handel? havde virkelig set Aquilani som en kommende stjerne på Roma holdet.. men nej nej.. Beklager men Fru. Sensi ødlægger stille og roligt vores klub og hvis ikke de 180 mio ikke bliver brugt fornuftigt og på transfermarkedet, bliver jeg tosset!

Synes slet ikke 180 mio er nok for en spiller som Aquilani hva fanden sker der!? han sku da aldrig være blevet solgt for under 200?

Forstår ingen ting og dette er virkeligt en sørgens dag for klubben!

Håber virkelig Football Italia har ret og at Fioranelli er tæt på at overtage klubben og at han henter nye spillere!

1

Beatminister
151 indlæg.
d. 05/08/09 22:47

Sorg og vrede flyder gevaldigt i min krop lige nu. Jeg sidder med en lidt tom følelse, for jeg havde, ligesom Julii Caesares, set ham som de tre som var umulige at få til og forlade klubben.
Han vil fortsat være en af mine yndlingsspillere, men jeg håber stadig han bliver et flop af dimensioner og en hurtig tilbagevenden (ligesom Robbie Keane)



Knudsen-rk
285 indlæg.
d. 05/08/09 23:02

kan kun give jer ret.


Stigtotti
266 indlæg.
d. 05/08/09 23:13

Er knust indeni. Aquilani var en af mine yndlings spillere og fik endda en langærmet sidst jeg var i Rom med ham bag på. Jeg troede som jer andre at ''Vores'' Aquilani skulle være Roma for livet? Hvad sker der for Sensi, jeg kan simpelthen ikke holde hende ud. ROMA SKAL SÆLGES NU!

ej, hvor er jeg dog trist..


Elle
3 indlæg.
d. 06/08/09 14:26

Fuck noget lort. Jeg kommer squ til at savne Aqui. Men FUCk det er latterligt !! Heldigvis har vi stadig de Rossi, og hvis han nogen sinde kommer væk fra denne klub tror jeg jeg går amok. Forstår ikke at Aquilani skal gå ud AT SIGE AT han bliver i Roma for altid! ?? Giver ingen mening,


Jonas
4091 indlæg.
d. 06/08/09 14:32

Et eller andet sted står jeg uforstående - ikke fordi vi sælger - men fordi Liverpool køber..

Aquilani har helt sikkert et kæmpe potentiale - men har altså været skadet stort set hele sidste sæson og vra også meget sæsonen før.. Så de smider næsten 200 millioner efter en spiller, som helt sikkert har kæmpe potentiale - men ikke har vist sig som en klassespiller endnu og over længere tid!?

Helt sikkert jeg elsker Aquilani og havde helst set ham blive - men denne handel kan blive god for os idet at han ikke har været toppen de sidste to sæsoner og det ikke vides om han ville komme tilbage på den og på dne måpde har vi altså gjort en god handel ved at tjene på ham, men beholde spiller som spillede mere sidste sæson.. Aquilani er trods alt 25 og burde vel egentlig være fast førsteholdsspiller - men på grund af skader er han det ikke og vi kan derfor ikke være sikre på før om noget tid om det var godt eller dumt at sælge - men jeg vil helt sikkert savne ham (nåede også at få en trøje med ham!)

Men det var vel også den plads der sku sælges på og idet der ikke skete noget omkring Perrotta til Bayern og Baptista til Man. City - skulle der en større sum penge ind og lad os så forhelvede købe nogle forstærkninger!
Nu er Huntelaar officielt smuttet til Milan! IHH..

Men lad os nu håbe at De Rossi, Brighi og Pizarro kan klare skæren på midtbanen.. Brighi har jo vist hvor god en spiller han er!


Andreas
789 indlæg.
d. 06/08/09 17:38

Jeg kan godt forstå frustrationerne over vores elskede klubs situation, og jeg har egentlig lyst til at en hel roman om hvordan jeg har det med det hele, men så opdagede jeg at der er en anden der rammer den følse jeg har til det er salg bedre end jeg selv ville kunne.
LINK
Jeg synes at han rammer hele den her sag perfekt


Kvistus
1556 indlæg.
d. 07/08/09 15:11

Hvis han er så god hvorfor er han så så billig ?



Jonas
4091 indlæg.
d. 07/08/09 16:46

Billig og billig af at han ikke har spillet meget de sidste 3 sæsoner er 180 mio. vel meget?

Men med et Roma hjerte ville jeg selvfølgelig ikke se ham forlade klubben for under 200 mio..


Seneste Nyheder

Parma - Roma 16/2-2025
(16/02/25) 18 0


FC Porto - AS Roma 13/2-2025
(12/02/25) 45 0


Venezia - AS Roma 9/2-2025
(07/02/25) 35 0


AC Milan - AS Roma
(05/02/25) 42 0


AS Roma - Napoli 2/2-2025
(01/02/25) 25 0


AS Roma - Eintracht Frankfurt 30/1-2025
(29/01/25) 31 1


Udinese - AS Roma 26/1-2025
(25/01/25) 35 0


AZ Alkmaar - AS Roma 23/1-2025
(22/01/25) 38 0


AS Roma - Genoa 17/1-2025
(17/01/25) 35 0


Lazios ørnefører fyret efter penis-skandale
(15/01/25) 1


Kontakt | Copyright 2003-2025 | Credits | Retningslinier | Danskere i Roma