Kategori: Referat
Kilde: AS-Roma.dk
Skrevet d. 30/07/09 23:21 af Julii Caesares
Roma skulle her til aften sikre sig et godt udgangspunkt inden returopgøret i Belgien.
Den første kamp af betydning i den nye sæson blev sparket i gang på Stadio Olimpico her til aften. Ikke alt gik dog efter planen, da en fuldstændigt umarkeret Mbaye Leye bragte Gent foran. Roma fortsatte sit spil og gentog hurtigt kontrollen over kampen hvilket førte til et par chancer, men ingen mål.
Efter halvlegen fortsatte Roma deres bombardement. Kort efter pausen appellerede Roma for straffespark begået på Rodrigo Taddei, men dommeren mente det blev begået uden for feltet.
Et frispark til Roma var hvad de behøvede for at åbne målscoringen. Det tog Francesco Totti sig sædvanligvis af. Frisparket rammer Mexès hvilket sender bolden bag Gent keeperen til 1-1.
Totti skulle vise sig at blive endnu vigtigere for Roma, da der blev begået straffespark mod kaptajnen inde i feltet. Selvsamme Totti bragte køligt Roma foran 2-1, på straffesparket.
Mirko Vucinic kom på banen for at erstatte Okaka og det skulle vise sig, at være en klog beslutning. Vucinic modtog en god bold fra Pizarro, tog et par træk, driblede uden om målmanden og bragte så Roma foran med 3-1.
Kampen bød også på spilletid til Stefano Guberti som er ankommet fra Bari på en fri transfer, samt Alessio Cerci som er vendt tilbage fra sit lejeophold i Atalanta. Gubert spillede hele kampen, mens Cerci tog rollen som indskifter i 2. halvleg. Begge spillere stod bag gode præstationer.
Jeg så kun anden halveg, og der sad Roma fuldstændig på spillet og skabte også en del chancer. Jeg synes egentlig resultatet er fint nok selvom der ikke rigtig var nogen grund til at "give" belgierne et mål.
Jeg forstår ikke helt hvorfor Spalletti vaglte at bruge Riise i midterforsvaret istedet for at give Andreolli chancen - er han ikke en del af fremtidsplanerne??? Jeg ville også gerne have set lidt mere til Guberti, men jeg tror ikke rigtig at kampens udvikling (Gent med 11 man i eget felt) passede ham så godt.
Desuden skal Mexes krediteres for det første mål, eftersom han rettede bloden af!
Alt i alt har Roma fået den bedste sæsonopstart i mange år!
Jeg fulgte kampen via smsbeskeder. Jeg tror på at vi går videre og ser frem til lodtrækningen den 7. August. Det kunne være sjovt med en dansk modstander.
jeg så hele kampen og vi sad også på det meste i 1 halvleg men Gent fik et par kontra chancer......
og angående Guberti så var han meget på i 1 halvleg mange god løb og udfordringer ser ud til han godt kan blive et godt køb.....men da Gent kommer foran 0-1 trækker de sige længer og længer tilbage på banen. og han får ikke pladsen til hans hurtige løb..... men Roma presser dem godt hele 1 halvleg også men er ikke helt skarpe....mexes var farlig på vores 12 mod deres 2 hjørne spark i 1 halvleg.... de viser også lidt hvilken ende der skete mest...
[Rettet af: totti er gud - 31/07/09 - 16:27]
Enig.
Sorry Andreas, så kampen over nettet og der kom jeg frem til at Totti scorede første mål - hvilket den italienske kommentator også gjorde, men kan godt se nu at Mexes retter bolden af. My bad :-)
Selv Uefa vil have Totti som målscorer så de må deles om æren for det mål.
syntes også TOTTI skal have det mål MEXES prøver at hopper over bolden så det er ikke en bevidst handling at han lige snitter den meget lidt men det er nu også ligemeget der var mål og vigtigt for ROMA.... :-)
Det her skal slet ikke opfattes negativt eller som et angreb på nogle herinde. Slet ikke! Jeg undrer mig bare. Jeg forstår bare ikke hvorfor UEFA godskriver Totti målet. Ud fra de TV-billeder (dårlig kvalitet) jeg har set retter Mexes skudet af og og bolden ændre retning, hvilket snyder målmanden. Totti's forsøg var formentlig blevet redet af målmanden, hvis ikke det havde været for Mexes! Tænk på hvis Mexes istedet havde været en belgisk forsvarer, så havde var målet vel også noteret som et selvmål?
Det er rigtigt, at Mexes bør få målet. Hvis det havde været Gents forsvarer, så skulle Totti have målet, da bolden har retning mod mål. Man giver kun selvmål, hvis bolden uden kontakt fra forsvareren ikke har retning mod mål.
Parma - Roma 16/2-2025
(16/02/25) 18
0
FC Porto - AS Roma 13/2-2025
(12/02/25) 45
0
Venezia - AS Roma 9/2-2025
(07/02/25) 35
0
AC Milan - AS Roma
(05/02/25) 42
0
AS Roma - Napoli 2/2-2025
(01/02/25) 25
0
AS Roma - Eintracht Frankfurt 30/1-2025
(29/01/25) 31
1
Udinese - AS Roma 26/1-2025
(25/01/25) 35
0
AZ Alkmaar - AS Roma 23/1-2025
(22/01/25) 38
0
AS Roma - Genoa 17/1-2025
(17/01/25) 35
0
Lazios ørnefører fyret efter penis-skandale
(15/01/25) 0
1