Kategori: Optakt
Kilde: tottithorsen
Skrevet d. 08/11/15 13:20 af Tottithorsen
Så er det igen blevet derby tid, Roma tager imod bysbørnene og de evige rivaler fra Lazio i en meget interessant kamp. Roma har været særdeles stærke hjemme på Olimpico og Lazio har været ekstremt svage på udebane i denne sæson, dog svært at kategorisere det som en udekamp for dem idag.
Begge hold møder op med et nederlag i serie A og en sejr i europa, Roma vandt som bekendt fortjent 3-2 hjemme over Leverkusen og Lazio var en tur i Norge og vinde 2-0 over Rosenborg....
Op til kampen har der i de italienske medier været meget snak omkring
de romerske fans, hvor meldingen fra begge lejre er, at der ikke vil være fans på Curva Sud eller Curva Nord til dagens brag! Til gengæld vil de mødes på forskellige barer efter de har fulgt spillerbussen til stadion. Iøvrigt tales der også om at hooligans fra West Ham er spottet i Rom, inviteret af Lazios hardcore fans (irriducibili) mens man mener hooligans fra Wisla Krakow og Real Madrid også vil være at finde i Roms gader....
I medierne skyder de på omkring 35000 på lægterne, noget af et antiklimaks ift. det er europas største derby....
I forhold til truppen så skal DDR, Maicon og Florenzi gennemgå en sidste test, før de kan meldes klar til kamp.
Rudi smider iflg. de italienske medier flg. 11 glubske ulve i ilden:
Stadig usikkerhed om 3 positioner pga. småskader.
Szczesny
Torosidis Manolas Rudiger Digne
Florenzi Keita Ninja
Salah Dzeko Gervinho
Husk kampen kan ses på Krølben, 6´eren og på Stadio Olimpico hvor vi er fint repræsenteret idag. GOD KAMP drenge.
Forza Roma
Vainqueur har spillet en rigtig fin kamp i dag!!!
Et mål mere af Dzeko ville være super for hans selvtillid
Truppen ser edderspændt skarp ud. Rudiger, torosidis sågar. Mangler vel egentlig kun at iturbe laver to kasser nu
Ja hvis folk idag igen igen straks skal bitche over garcia, så er jeg ganske enkelt imponeret
Virkelig solid indsats af hele holdet i dag. Nu skal nullet bare holdes til slut!
Der var Toro heldig:)
Flot flot kamp idag. Rudi har oppet sig! godt set med Vainquer istedet for Keita. Dog ærgeligt det alligevel skal blive en smule for nervepirrende til sidst. Vi skal være skarpere til at kontrollere kampenen selv når nerverne sidder uden på tøjet!!!
Fandme en fin kamp, med alle de folk vi har siddende udenfor. Ny midtbane konstellation i sådan en vigtig kamp, var modigt af RG, og det gav pote. Jeg tror opstillingen kom bag på Pioli. Vi spillede en fin kontrollerende kamp, dog med masser af fights. Lidt mindre diving og mere kynisme ved afslutningerne vil være at foretrække.
MOTM Ninja og RG.
RudiiRaus. Tænk hvis vi ikke havde scoret. Tænk hvis lazio havde vundet. Hvis tingene ikke var gået vores vej. Rudi formår ikke at gøre det bedre end godt.
Tænk hvis det havde været bayern. Skal vi være endnu bedre må garcia ud. Ud rg ind med jose mourinho. Vi har brug for kaos for at komme videre. Holdet står i stampe.
(Ironi kan forekomme)
RudiiRaus. Tænk hvis vi ikke havde scoret. Tænk hvis lazio havde vundet. Hvis tingene ikke var gået vores vej. Rudi formår ikke at gøre det bedre end godt.
Tænk hvis det havde været bayern. Skal vi være endnu bedre må garcia ud. Ud rg ind med jose mourinho. Vi har brug for kaos for at komme videre. Holdet står i stampe.
(Ironi kan forekomme)
Asromadk - Rudi har ikke været et samtale emne idag, så luk og lad være med at hævde dig som en eller anden verdensmand. Er du et orakel, tror jeg vist ikke og lad os der har forholdt os kritisk til Rudi Garcia være i fred.
Du bringer selv emenet op, vil du virkelig gerne diskutere?? Virker sådan! Utroligt så barnligt du opfører dig. Tråden har været godt kørende idag, men bliver simpelthen nødt til at kommentere.
Hvis det på et tidspunkt vender og vi taber og taber, så ville det ikke undre mig at du er en af dem der råber højest, du er i hvert slem til at kommentere alt og alle der ikke mener det samme som dig.
Lad os nyde sejren uden dumsmarte bemærkninger fra bedrevidende.
[Rettet af: P.Totti - 08/11/2015 - 19:03]
Indrømmet at det var en smule selvhævdende. Men synes jo netop bare at idag - og de sidste par kampe - viser, at man er nødt til at have tålmodighed og så ellers lade være med at råbe vagt i gevær, når tingene jo slet ikke ser så dårlige ud.
Men ved sku godt at det nok lige var i overkanten. Men kunne bare ikke lade være. For når det IKKE kører, så skal os der er pro-RG i den grad høre for det.
De sande orakler er vel dem der råber og skriger omkring træneren, når vi ligger til i toppen, spiller med i CHL og kampene overordnet set slet, slet ikke er så håbløse. Det er vel her de sande orakler skal findes. Jeg påpeger for det meste bare fakta.
Men det er herligt at se hvor hurtigt tingene kan vende. Og som det allerede er skrevet her i tråden: godt det er RG og ikke 'os' der er trænere.
We<3Rudi!
God aften til alle.
Salah ude i 4-6 uger!! Tak Ljulic! Utroligt den ikke gav direkte rødt! Han fik ikke engang gult...
Specielt fordi Iturbe slet ikke ligner en der er i nærheden af at finde formen/gejsten/troen på tingene.
Nu får han vel en del spilletid det næste stykke tid, så må vi bare håbe på det bedste :)
AS Roma - Cagliari 16/3-2025
(15/03/25) 17
0
Athletic Club - AS Roma 13/3-2025
(12/03/25) 41
0
Empoli - AS Roma 9/3-2025
(08/03/25) 15
0
AS Roma - Athletic Club 6/3-2025
(05/03/25) 15
0
AS Roma - Como 2/3-2025
(01/03/25) 28
0
Pisilli forlænger til 2029
(25/02/25) 1
0
Roma - Monza
(24/02/25) 22
0
Europa League: Roma trækker Bilbao
(21/02/25) 3
0
AS Roma - FC Porto 20/2-2025
(20/02/25) 30
0
Parma - Roma 16/2-2025
(16/02/25) 18
0