Login
Glemt password Opret bruger

Sabatini: En aftale er på plads

Romagnoli6.jpg

Kategori: Transfer og rygter

Kilde: laroma24.it

Skrevet d. 09/08/15 21:29 af Jonas

Walter Sabatini og Adriano Galliani mødtes her til aften i Forte dei Marmi, for at forhandle om Alessio Romagnoli.

Alt tyder på at parterne nåede til enighed om den 20-årige.

"Om handlen med Romagnoli er lukket? Romagnoli til Milan er 99,8% på plads," udtalte Galliani efter mødet.

Ifølge Sky Sports er parterne ved at indsende de afgørende dokumenter for at handlen kan gå igennem.

Milan forventes at betaler 25 mio. euro + 5 mio. euro i bonusser og spilleren får en 5-årig kontrakt.

Opdateret:
Sabatini bekræfter at en aftale er på plads og vil blive formaliseret i morgen.






8 kommentarer

AS-Roma-Italien
1696 indlæg.
d. 09/08/15 22:56

Falliterklæring hvad angår klubbens identitet
Hvor mange italienere er det lige vi har tilbage? 5?
Destro ryger denne sommer, Sanctis og Totti stopper til sommer.

Til grin

[Rettet af: AS-Roma-Italien - 09/08/2015 - 22:59]



asromadk
3933 indlæg.
d. 10/08/15 00:18

Enig.

Om han så havde lavet 8 selvmål i træningskampene, så ville det bare være et godt signal at sende.

Det er en skandale. Især fordi man har fornemmelsen af, at den omvendte handel ikke ville være mulig. Hverken Milan, Inter, Juventus eller Napoli ville være så dumme og stupide at sælge et stort talent til os. De ville, om ikke andet så af principielle årsager, ikke gå den vej med deres transferpolitik.

Ærlig talt, så er Bertolacci og selvfølgelig primært Romagnoli underdoghandler. Måske ikke sportsligt på den korte bane, men på den lange. Romagnoli vil spille 3-4 bundsolide sæsoner i Milan og så sælger de ham sikker til en 'større' klub for 60 mio euro. Og vi har i mellemtiden kørt 2.pladser hjem med de 'billigere' alternativer end at holde på klubbens egne; en lille, hård kerne af spillere man burde nurse og give 1370% tillid i jagten på et gennembrud i AS Roma.

1

anto
27 indlæg.
d. 10/08/15 09:36

Jeg tilslutter mig de to ovenstående kommentarer.
falliterklæring.


Montella9
279 indlæg.
d. 10/08/15 12:25

Skandale!hvordan kan de finde på det?? Også til en direkte konkurrent.


Tottithorsen
4990 indlæg.
d. 10/08/15 15:24

men desværre nødvendigt ift. budgettet at sælge ham....


Montella9
279 indlæg.
d. 10/08/15 19:26

Nødvendigt, NEJ hvis Lago var droppet og mbiva solgt til 10 mio. var det ikke nødvendigt! SKANDALE. Hjemmeavlet som der bliver brug for i fremtiden, det er den dummeste handel længe.


MP
8 indlæg.
d. 11/08/15 09:40

Det er handel, som jeg kan se fra begge vinkler. Romagnoli er indtil videre rimeligt uprøvet, da han reelt kun har haft én god sæson i Serie A. Han er utvivlsomt et kæmpe talent (og Romanista!), men omvendt er 30 mio. Euro også vildt meget for en 20-årig forsvarsspiller.
Det var lige nøjagtigt det her man kunne fornemme med nye amerikanske ejere.. Big business før andet.

Når det så er sket, så må man håbe, at Sabatini viser 1 af 2:
1) Hans proklamerede "største sommerhandel" involverer et godt køb af en forsvarsspiller med større niveau pt., så man på den måde er en endnu større konkurrent til 2015/2016-sæsonen.
2) Der ligger et kæmpetalent i Primavera, der bare rykkes op i seniortruppen. Ved dog ikke hvem det i givet fald kunne være, måske Capradossi..

Jeg synes - in all fairness - at Sabatini har gjort et godt stykke arbejde i transfervinduet indtil videre, Dzeko og Salah fremhævet, og at han kan nå at gøre meget godt inden transfervinduet lukket.
Er dog modstander af for mange Tachsidis-handler, hvor man får fyld-spillere for 2-3-4 mio. Euro. Store talenter eller etablerede spillere må være at foretrække.



totti er gud
1115 indlæg.
d. 11/08/15 10:07

Hvis han er solgt for at roma kan hente Dzeko... Er det Iorden....selvom jeg er pæn træt af han bliver solgt....

Vi mangle så meget den angriber der kan ligge i toppen af topscorer listen i serie A....

Når det så er sagt skal der ikke handles og sælges så meget fremover.der skal stabilitet i truppen /holdet.Roma skal holde på de vigtige spiller, og så smide 1 måske 2 top forstærkning pr sæson....

[Rettet af: totti er gud - 11/08/2015 - 10:08]


Kontakt | Copyright 2003-2026 | Credits | Retningslinier | Danskere i Roma