Login
Glemt password Opret bruger

Juan på tavlen i Sydafrika

Juan profil

Kategori: Spillere

Kilde: dr.dk/sporten

Skrevet d. 15/06/09 18:56 af Andreas

Sydafrika lægger i juni græs til Confederations Cup, turneringen mellem de 6 konføderationer samt verdensmestrene fra Italien og værtsnationen Sydafrika.

Turneringen begyndte i går med en 0-0 kamp mellem Irak og Sydafrika, samt en spansk 5-0 afklapsning af New Zealand.
I dag begyndte de sydamerikanske mestre, Brasilien, deres turnering med at besejre Egypten med 4-3. Kaka åbnede kampen med et mål efter 5 min., mens en gammel kending af dansk fodbold, Mohammed Zidan, udlignede kort efter. "Brasserne" kom også på 2-1 og 3-1 blandt andet på et mål af Roma's Juan. Afrikanerne kom dog på 3-3 i anden halveg, inden Kaka afgjorde kampen til brasiliansk fordel i overtiden.

Julio Baptista så hele kampen fra bænken.

Senre i aften skal verdensmestrene Italien i aktion mod USA. Italien har Daniele De Rossi med i truppen, som eneste Roma-spiller.






2 kommentarer

AndersRoma
1019 indlæg.
d. 15/06/09 22:01

De Rossi viser klassen mod USA!!! 2-1..



AndersRoma
1019 indlæg.
d. 15/06/09 22:22

Også er det Rossi dag.
Rossierne med samlet 3 kasser ;)


Kontakt | Copyright 2003-2025 | Credits | Retningslinier | Danskere i Roma