Login
Glemt password Opret bruger

RCD: Vind bogen

calcioitaliano.png

Kategori: Roma Club Danimarca

Kilde: muusmann-forlag.dk

Skrevet d. 08/11/13 13:41 af geggeri

Vi er så heldige at have modtaget et eksemplar af bogen "Calcio Italiano".

Fodboldreglerne er de samme i Danmark, som i Italien, men alligevel er det to vidt forskellige verdener. I "Calcio Italiano" rejser forfatterne til Italien for at søge svar på disse og mange andre spørgsmål. Det bliver til et fascinerende, forførende og til tider forfærdende møde med et land, dets indbyggere og dets fodbold.

Du kan vinde bogen! Og det er ganske simpelt. Det eneste du skal gøre er at skrive hvorfor DU elsker Calcio!

Du kan skrive din historie i en kommentar under denne nyhed, skrive den på vores Facebookside eller sende den til rcd@romaclubdanimarca.dk

Søndag d. 17/11 er sidste chance for at deltage! Vinderen bliver annonceret herefter. Konkurrencen er kun for RCD-medlemmer.

Vi har også fået en aftale med forlaget, så alle medlemmer af RCD kan købe bogen til 249 kr. Der vil blive sendt en mail, med information om dette.






15 kommentarer

Kim89
1171 indlæg.
d. 08/11/13 20:47

Hvorfor jeg skal vinde den???

Det skal jeg heller ikke. Jeg føler nemlig der er en person i RCD som fortjener at vinde den mere end nogen anden nemlig GrandeFalcao. Og hvorfor skal han så vinde den spørg i.

Jo han har været Roma fan siden starten af 80erne, så jeg kunne næsten forstille mig han er en af dem her inde der har holdt med klubben i længst tid. Og han har stort set trøjer fra alle årene han har holdt med dem.
Da han var ung sendte han breve ned til klubben i håb om at der kom autografer eller noget andet Roma gear tilbage.
Besøger man ham i privaten er man da heller ikke i tvivl om Roma er holdet over dem alle. I soveværelset hænger der gamle Roma billeder og ikke mindst et billede af ynglings spilleren over dem alle, nemlig Falcao, en spiller som han i øvrigt også har tatoveret på armen, sammen med et Roma logo.

Og ud over det overstående, så er han bare helt igennem en flink fyr. Han har flere gange gjort undertegnet tjenester og gjort gode gerninger for mig. Som eksempelvis at sende ekstra RCD klistermærker til mig, eller tilbudt mig overnatnings muligheder hvis jeg tog den lange vej fra det mørke Jylland til KBH for at se Roma bold. Og hvis han så er kommet i besiddelse af ting som han viste jeg vil blive glad for, så har han ikke tøvet med at forære dem til mig.

Så nu syntes jeg grandefalcao skal belønnes og have lov til at vinde den fine bog der :-)

2


Svenzoni
352 indlæg.
d. 09/11/13 12:04

Jeg mødte grandefalcao i Lalandias lejeland hvor han bar RCD t-shirt. Jeg vidste ikke at det var ham men sagde "fed trøje" og hentede naturligvis min ude i garderoben. Vi fik os en god Roma snak mens vi passede vores børn, og han virker som en helt igennem god og reel fyr, der jo udover at være familiefar, også passer sit kasserer job i RCD.

Min historie giver nok ikke anledning til at forære bogen til Grande, men jeg vil intet have i mod at han fik den.

Skulle han mod forventning allerede beside bogen vil jeg da gerne modtage den :-)
Min grund er at jeg faktisk har fået min gamle far på 65 år til at se alle Romas kampe...ja sågar tjekker han sku også vores hjemmeside til tider. Udover det har jeg i utallige diskussioner fremhævet italiensk fodbold og selvfølgelig med rette Roma, for IKKE at spille typisk deffensivt og beregnende italiensk fodbold. Man hører ikke om andet Messi, Ronaldo og Premier leaugue, og mange har ikke set en serie a kamp i årevis. Her har jeg kastet mig ud i diverse verbale slagsmål for at forsvare serie a og dens kvalitet.

Om dette er nok må andre vurdere.

God weekend til alle. I er nogle gode drenge. Og JA. Jeg skal nok få mig meldt ind i RCD.

1

Tottithorsen
4988 indlæg.
d. 11/11/13 09:47

Jeg har været Roma fan siden 1985, fylder 40 år idag og min kone er blevet medlem af fanklubben i Danmark, Polen og Italien, selv min gamle mor bliver rørt når hun hører Roma hymnen, så jeg mener jeg bør vinde bogen ;o)
Jeg elsker CALCIO - er der andre ligaer? ikke i mit univers!

Forza ROMA


mester
399 indlæg.
d. 17/11/13 12:55

Bogen burde kunne vindes af alle medlemmer af RCD , men kan også bruges som en slags julegave hvis VI vælger at holde en slags julefrokost i forbindelse med en hjemmekamp .
Men ellers er Jeg ikke interesseret , der er større nørder end mig


Wør3n
324 indlæg.
d. 22/11/13 12:52

Jeg elsker fodbold. Jeg drives af følelser. Calcio er følelser. Calcio er det eneste der kan få mig til at juble ekstatisk, men samtidig også få mig til at trille en tåre og bure mig inde i de efterfølgende dage, hvis mit hold har tabt en kamp.

Calcio har ALT og lidt til.

Jeg er en følelsesladet person, en der har følelserne ude på tøjet. Calcio drives af følelser og vil derfor ikke tøve med at sige, at det er en del af min DNA.

Jamen der er da også fodbold i Danmark, England, ja, resten af verdenen og alle har hver deres charme. Men intet - INTET - kan sammenlignes med de følelser der vises når et italiensk hold har scoret eller vundet en stor titel. Et eksempel er da smukke, dejlige og kun lidt kvabsede Fabio Simplicio scorer mod Napoli og derefter løber op til sin kone og kysser hende inderligt. Balzaretti der scorer mod Lazio og tudende løber ud til Curvaen. Tottis grædende datter efter det forsmædelige Coppa-nederlag til selvsamme lyseblå sataner i foråret. Og jeg kan blive ved. Ikke kun med Roma-eksempler, men med SAMTLIGE italienske klubber.

JEG ELSKER CALCIO!


mester
399 indlæg.
d. 23/11/13 20:33

Det kan ikke være Wør3n der vinder bogen , deadline for at deltage
var søndag d 17 november .men se nu at give den bog ud eller ???


Wør3n
324 indlæg.
d. 25/11/13 08:00

Jeg kan ikke vinde den, da jeg er med i bestyrelsen. Men kom blot med et eksempel på hvad jeg lagde vægt på da vi vurderede de desværre få, få indlæg der kom. Vinderen offentliggøres senere i dag, mandag.



Bestyrelsen
21 indlæg.
d. 26/11/13 07:51

Vi har langt om længe truffet en beslutning!

Stort tillykke til Tottithorsen! - Vi sender bogen hjem til dig.

/Søren


Svenzoni
352 indlæg.
d. 29/11/13 09:10

Scandalismo!!!!!!

Burde gå til mig ;-);-);-):-D:-D:-D


Tottithorsen
4988 indlæg.
d. 09/12/13 21:44

Endnu en gang tak er bogen sendt? ;)


Bestyrelsen
21 indlæg.
d. 10/12/13 10:25

Hej,

For snart 14 dage siden, bad vi forlaget om at sende bogen til dig. Vi har idag været i kontakt med dem og de undersøger lige om den er afsendt eller om der er sket en fejl.

/Andreas


Tottithorsen
4988 indlæg.
d. 13/12/13 09:07

Hej Andreas

Er forlaget vendt tilbage til jer?

Mvh. Peter


geggeri
675 indlæg.
d. 14/12/13 10:31

Forlaget har sendt bogen i mandags.

/Mads

[Rettet af: geggeri - 14/12/2013 - 10:32]



Tottithorsen
4988 indlæg.
d. 14/12/13 15:05

- og leveret igår ;)

Forza Roma


Bestyrelsen
21 indlæg.
d. 15/12/13 17:16

God fornøjelse med bogen - vi forventer en boganmeldelse inden Jul ;)

Mvh
Andreas


Kontakt | Copyright 2003-2026 | Credits | Retningslinier | Danskere i Roma