Kategori: Transfer og rygter
Kilde: romagiallorossa.it
Skrevet d. 27/06/13 20:29 af asromadk
Så begynder transfermarkedet så småt at røre på sig for AS Roma. At der ikke bliver offentliggjort mange ting fra Romas side skulle eftersigende være da man er tvunget til at afvente afgangen af flere spillere. En af disse er Borriello, og det problem skulle nu være løst.
Ifølge RomaGiallorossa.it skulle mødet mellem Roma og Genoa idag have båret frugt angående Marco Borriellos fremtid.
Det rygtes at Gilardino rykker til Rom i bytte og Borriellos således kan forblive i Genoa.
og hvad med Schmeichel på kasse
Uden at være dum at høre på, laver du sjov tommaso?
Han spiller i dag ;)
Hvis vi henter Gilladino bliver jeg nok verdens lykkeligste Roma-fan! Har altid været stor Gilladino tilhænger.Det kunne være konge! Og så i stedet for boriello...
Vil ikke gøre mig noget, omvendt, så tilstedeværelsen af Boriello hellere ikke gøre mig noget.
Jeg synes, han burde få 3.mands chancen i angrebet i næste sæson.
Både gilardino og borriello er begge ok angribere, men slet ikke gode nok hvis vi vil blande os i toppen!
Behold osvaldo eller hent negredo, og hent Eriksen til hans favorit klub. Han vil koste i omegnen af 100 mil, men vil ligesom pjanic kunne doble sin værdi relativt hurtigt!
til asroma, tro mig om 2-3 år vil du se hvorfor vi skulle have købt corner. 65-75 mill nu og om 3år kan du gange det med 3 eller 4. og så ville lidt dansk kvalitet i roma være fedt. men never mind løbet er kørt, så måske en Victor Fischer
#tommaso
Kan godt følge dig omkring corner!
Puha, jeg tror det bliver småt med Cornelius-succes. Han bliver en habil Premier League spiller, men så stopper det også der :)
Helt enig asromadk. Corner bliver skudt til hjørne og ender med at blive samlet op af en topklub i hollandsk fodbold eller en midterklub i tysk eller fransk. Medmindre der pludselig skulle vise sig noget ægte Balkan-gen ala Zlatan...meeen corner er sgu nok en for pæn Stryhns leverpostej-dreng til at dette gen nogensinde vil bryde igennem.
[Rettet af: Roma1927 - 28/06/2013 - 23:11]
Gør det, gør det!
En klasse italiensk landsholdsspiller siger jeg ikke nej til.
Men nu er Genoa vendt på en tallerken og kræver penge + Borriello. 5 mio euro.
Det er vel kun fordi han lige er med landsholdet man forsøger at presse penge ud af Roma. I bund og grund er de to spillere ens.
Det de to har tilfælles er at de begge har toppet og ingen sult har mere. Det eneste positive man ville få ud af Gilardino Ville være hans efterhånden indgående kendskab til serie a og velsagtens 6-7 mål fra ham i løbet af en kommende sæson. Ergo drop den handel som Genoa lægger for dagen!
Gaab en kedelig handel! Gå efter Mario Gomez men han ser desværre
ud til at havne i Fiorentina!!
Vi går også glip af Julio Cesar, som gerne vil blive i England....
Bliver spændende at se hvem der skal vogte buret....?
Er jeg den eneste der synes vi er sindssyg lang tid om at lukke aftalerne? ;o(
Ditto her. Men sådan må det gå når man ikke har kunnet kvalificere sig til europæisk bold i den kommende sæson. De interessante spillere gider sgu ikke skrive med en klub der ikke engang kan tilbyde Europa league. Det eneste som skal kunne lokke sådanne spillere på krogen er det såkaldte "projekt"...som jeg iøvrigt synes er gået hen og er blevet lidt af en udvandet undskyldning for manglende evner og kunnen. Pinligt! Vil blive meget meget overrasket hvis vi formår at hive noget rigtigt interessant på transfermarkedet. Men James Pallotta har umiddelbart lovet en "super-signing" af de store...en resigning af De Rossi måske eller endnu bedre Mickey Mouse...;)
[Rettet af: Roma1927 - 02/07/2013 - 04:49]
Rygte: Roma henter Castro i Bologna, Dovbyk udlejes
(27/07/26)
0
0
Officielt: Cristante og Mancini forlænger
(18/07/26)
0
0
Officielt: Dybala forlænger
(13/07/26)
0
0
Officielt: Tony D'Amico er ny sportsdirektør
(03/06/26)
0
0
Hellas Verona - AS Roma 24/5-2026
(23/05/26)
43
0
AS Roma - Lazio 17/5-2026
(16/05/26)
21
0
Parma - AS Roma 10/5-2026
(08/05/26)
19
0
Kommer Roma i Champions League?
(05/05/26)
3
0
AS Roma - Fiorentina 4/5-2026
(04/05/26)
11
0
Bologna - AS Roma 25/4-2026
(24/04/26)
19
0