Login
Glemt password Opret bruger

Pallotta forsvarer spillerne og staben

Pallotta2.jpg

Kategori: Klubben

Kilde: asroma.it

Skrevet d. 12/02/13 18:08 af Jonas

Romas præsident James Pallotta er her til eftermiddag kommet med en meddelelse til klubbens hjemmeside, hvor han erklære sin tillid til spillerne og staben.

"Ingen af os er glade over vores nylige resultater, men jeg har fuld tiltro til spillerne og staben."

"Som jeg har sagt ved hver given lejlighed er vi ved at bygge en organisation og et hold som vil tage tid, men som Rom kan være stolt af. I overgangsperioder vil der altid være tilfælde, hvor vi i bagklogskabens lys måske ville have truffet nogle andre valg. Men jeg har ikke i sinde at ændre noget for at tilfredsstille nogle på kort sigt."

"Jeg beklager at vi alle gerne vil se resultater med det sammen, men efter at jeg blev præsident for syv måneder siden, føler jeg at vi på mange områder har bevæget os i den rigtige retning i forhold til hvad vi kan opnå på langt sigt og den storhed (greatness) jeg tror på vi kan opnå med Roma."

"At angribe Baldini og Sabatini på daglig basis opnår ingenting og er tåbeligt. Hvis i vil, kan i angribe mig," sluttede Pallotta.

Der har de sidste par dage været bannere og kritik mod Romas ejere og ledelsen, som senest kulminerede i at Osvaldos bil blev angrebet med sten da han forlod Trigoria.






2 kommentarer

Montella9
279 indlæg.
d. 12/02/13 20:21

Simpelthen for dumt at angribe en spillers bil, hvad fandme skulle det hjælpe!



asromadk
3931 indlæg.
d. 12/02/13 21:58

Det er så skamfuldt de ting som sker i AS Roma (og mange andre italienske klubber). Hvor jeg synes, at man blander det sportslige og det menneskelige sammen alt for hurtigt.


Sten på biler osv, er helt håbløst - og jeg skammer mig over at være 'med'fans med dem.


Kontakt | Copyright 2003-2026 | Credits | Retningslinier | Danskere i Roma