Login
Glemt password Opret bruger

Jobstatus for Zdeněk Zeman: Usikker

Zeman3

Kategori: Transfer og rygter

Kilde: http://www.gianlucadimarzio.com/

Skrevet d. 28/01/13 00:06 af asromadk

Ifølge Sky Sport journalisten Gianluca Di Marzio betegnes Zemans position ikke længere som urørlig.

Efter pointdelingen søndag mod Bologna spekuleres der i, hvorvidt klubbens resultater under Zemans ledelse er tilfredsstillende. Der mangler sejre, og på mandagens ugentlige møde kan det tænkes, at Zemans position efterhånden står som grund for en debat folkene i klubben imellem.

Af mulige emner til en akut overtagelse af trænerposten nævnes primaveratræner Alberto De Rossi, samt Alberto Malesani, som i sin assistent Ezio Sella ville have en mand med et stort kendskab til klubben.










12 kommentarer

P.Totti
1008 indlæg.
d. 28/01/13 09:20

Yes bedste nyhed længe!!! Zeman er og bliver en naiv klovn, ej hvor er det pinligt at være Roma fan lige i øjeblikket!



Don-Emilio
1677 indlæg.
d. 28/01/13 09:39

Jeg syntes det ville være lidt synd. Jeg sidder hele tiden med en fornemmelse af at vi er så tæt på. Jeg ser det altså den primære årsag mere som værende manglende kvalitet hos spillerne og uheld, fremfor dårligt lederskab. Havde Marquinhos været med istedet for Burdisso igår, havde i eks. måske stået med en 1-3 sejr i stedet?

Er det Zemans skyld at en bundrutineret spiller som Burdisso laver så mange børnehavefejl ?
Er det Zemans skyld at vi ikke rammer målet med alle de chancer vi producerer?
Måske har Zeman ikke fået tilstrækkeligt med midler til at tilføre de spillere der nu engang er nødvendige for at kæmpe med i toppen?

Vi har jo altså ikke været helt horrible. Det er meget små ting der gør at vi er på grænsen mellem middel og god! Havde vi været helt horrible og uden håb som sidste sæson kan jeg forstå det. Den fornemmelse sidder jeg ikke med her.


Romaneren
1977 indlæg.
d. 28/01/13 10:54

Altså, det ER ikke helt optimalt med Zeman, det tror jeg at vi er mange, der kan blive enige om. Men i mine øjne er da hverken Malesani (senest fyret 2 gange i Genoa) eller Alberto De Rossi den rigtige mand.

Hvis vi virkelig skal til at skifte træner, så er det da fordi vi har et bedre alternativ på hånden. Hvis en som Mancini f. eks fik kniven i Man City, så er der da en vaskeægte kapacitet på markedet. Jaja, han har været Lazio-mand, men som kapacitet er han strålende - vi skal have nogen, der har vundet noget. Guardiola havde også været den type.

Nu er jeg hverken fan af Pep, Mancini, Barca eller City osv., men skal Zeman ud, så skal vi have en træner, der passer til vores ambitioner, og det er ikke endnu en "blød mellemvare"-træner.


asroma87
3717 indlæg.
d. 28/01/13 11:53

Jeg gir Don-Emilio ret!

Syntes også det ville være dumt at fyre ham nu, så lad ham hellere få sæsonen ud.

Syntes også vi har været lidt uheldige de sidste 2 liga kampe, imod henholdsvis Inter og Bologna igår. Vi kunne sagtens have vundet kampen igår, det kunne Bologna så også men stadigvæk.

Imod Inter, skulle vi hvertfald have ført 1. halvleg! Og her var vi igen uheldige imod et meget tamt Inter hold. Lidt mere skarphed oppe foran og et fast spillende forsvar/midterforsvar, så tror jeg sagtens vi ihvertfald kan komme op 4 måske endda 3 plads.

Og så SKAL vi ihverfald i finalen i pokalen, for så er vi vist sikret EL bold næste år! Så vidt jeg kan forstå


Don-Emilio
1677 indlæg.
d. 28/01/13 12:00

"Og så SKAL vi ihverfald i finalen i pokalen, for så er vi vist sikret EL bold næste år! Så vidt jeg kan forstå"

Ja hvis vi kommer i finalen og vores modstander er sikret europæisk deltagelse gennem ligaen. Og det må vi forvente nu hvor det er Lazio og Juve der er kandidaterne. Jeg syntes derfor vi skal fokusere på Coppa Italia, og lade Zeman blive sæsonen ud.

En central forsvarsspiller skal hentes i dette vindue, så syntes jeg det ser fornuftigt ud, såfremt Nico Lopez kan blive manden der kan ramme mål.


asromadk
3971 indlæg.
d. 28/01/13 12:21

Helt enig i at Malesani ville være en katastrofe. Det ville ikke ændre noget som helst.


Da jeg sad og skrev artiklen igår, var jeg 'glad'. Men efter at have sovet på den, så står jeg stadig tilbage med følelsen af, at det bare ikke nytter noget, hvis ikke der som Romaneren siger, bliver hentet en kapacitet.

Hvis en fyring kommer på tale, foretrækker jeg klart at Alberto De Rossi hentes op fra primavera fremfor endnu en italiensk mellemvare.

Men spørgsmålet er, om det rent objektivt er bedst at lade Zeman sidde sæsonen ud. Så kan man bedre evaluere på det hele. - Selvom jeg er godt og grundig træt af at se på ham.


tdj89
867 indlæg.
d. 28/01/13 12:27

Hvad med snart at kigge på ham som henter trænerne, samt sammensætter spillertruppen?



P.Totti
1008 indlæg.
d. 28/01/13 12:31

Jeg synes Zeman skal ud hurtigst muligt. Kan godt være at vi har været uheldige med mange afslutniger og lavet dumme fejl i forsvaret hvilket isoleret set ikke er Zemans skyld, men men men, synes taktikken er naiv, vi besidder den teknisk og kreativ mest begavede spiller i ligaen i totti, ligeledes er pjanic og lamela også i toppen af disse katagorier, men hvad nytter det når zemans spillestil ligger op til ende-til-ende spil, spillere som totti og pjanic får ikke det bedste ud af deres evner, selvom de begge i glimt har gjort det rigtigt godt. Totti startede sæsonen flot men er sidenhen faldet af på den.
Roma har aldrig været gode til at spille konktra, vi har aldrig spillet med indlæg og masser af folk i boksen, hvilket er det zeman praktiserer.

en spiller som bradley er og bliver aldrig en kreativ spiller, ligeledes heller ikke en god afslutter. Hvorfor i alverden skal han så konstant løbe med bolden frem af banen og være tilstede i feltet?? i øvrigt det samme med de rossi. de burde begge ligge bag en kreativ spiller og udelukkende koncentrere sig om at lukke ned for modstanderen, erobre bolden og evt spille den til totti, pjanic eller lamela som kunne få mere frihed foran 2 stærke def midtbane spillere.

lige i øjeblikket ligger al kreativtet på kanterne(totti og Lamela) og ingen kreativitet på midten, pånær når pjanic spiller. hvor mange hold i italien gennem tiderne har lykkedes med kantspillere? stort set ingen. kan totti sætte en back med driblinger? nej!!!!! synes det er så naivt at spille med brede kanter når vi ikke har spillerne til det, og slet ikke backup for disse.

Værst af alt synes jeg spillerne mangler passion når man ser dem på banen. Zeman formår slet ikke at sætte holdet op. hader at se hans passive ansigtsudtryg når enten vi scorer eller modstanderen gør, han sidder altid bare og kigger ud i luften. Ville 100 gange hellere se ham flyve op, og kalde balzaretti ud efter en af hans mange fejl og så råbe ham ind i hovedet "nu tager du dig kraft edermandme sammen din forpulede palermo dreng", jeg vil have noget passion, noget vindervilje, nogle reaktioner, hans passivitet er til at brække sig over!!!!!!!


asroma87
3717 indlæg.
d. 28/01/13 15:22

http://indkast.dk/index.php?nyhed=100831


asromadk
3971 indlæg.
d. 28/01/13 15:25

Det her opsumerer det jo meget godt:

"Zemans arbejde er tilfredsstillende på visse parametre, men det er klart, at der er flere negative end positive ting."


Er det så godt nok? Ikke godt nok til mig nej.


Svenzoni
352 indlæg.
d. 28/01/13 23:42

Helt enig, P. Totti- spot on!!!


Aldair
67 indlæg.
d. 29/01/13 09:55

Jeg er uenig. Jeg mener, at Zeman er godt i gang med at revolutionere holdet. I den forbindelse skal jeg ikke nægte, at det har set ualmindeligt sløjt ud nogle gange. Men på den anden side har det også set aldeles formidabelt ud andre gange. Og i forhold til sidste sæson har det overall været helt anderledes underholdende at overvære Romas kampe.

At anklage Zeman for at være naiv er at sparke en åben dør ind. Han har selv gjort det klart, at han foretrækker naive spillere. Jeg oplever ham som en træner med en meget stor "ærlighedstrang" - jvf også alle hans problemer med Juventus og italiensk mentalitet i det hele taget. Denne trang afspejler sig også i hans valg af spillestil. Den er ærlig og naiv: Hvad er det vi vil? Vi vil spille fodbold og underholde. Og som sådan er det en revolution. Et nyt nulpunkt for AS Roma. Det er klart, at det kommer til at betyde en masse fejl. Og dem ser vi jo i overflod. Men det er værd at huske på, at succes ligger lige på den anden side af fiasko. Eller med en anden formulering: Succes er akkumulationen af fejltagelser.

Zeman er chokterapi, men Roma har også i en del år nu været en patient i koma. Det virker også åbenlyst, at der er en grad af "make or break" over Zemans stil, og at vi er på vej mod et "Break". Men selv hvis det skulle blive en "break", så mener jeg Zeman har tilført Roma noget nyt og spændende, som fremtidige trænere vil kunne bygge videre på.


Kontakt | Copyright 2003-2026 | Credits | Retningslinier | Danskere i Roma