Login
Glemt password Opret bruger

Avis: Roma snupper lovende italiener

Roma_Fans

Kategori: Transfer og rygter

Kilde: Gazzetta dello Sport

Skrevet d. 21/01/13 14:55 af Julii Caesares

Ifølge den italienske avis Gazzetta dello Sport er Roma tæt på det italienske midtbanetalent, Nicola Bellomo.

21-årige Bellomo tørner i øjeblikket ud for Bari i Serie B.
De to klubber er nået til enighed om en pris på €2m., hvilket sikrer Roma 50 % af rettighederne til Bellomo.
Han vil dog blive hos Bari resten af sæsonen, hvorefter han vil slutte sig til Roma når sommerpausen rammer italiensk fodbold.

Også Inter og Milan meldes interesseret i det offensive midtbane talent.






6 kommentarer

Don-Emilio
1677 indlæg.
d. 21/01/13 16:15

20 kampe i denne sæson for Bari, med 6 scorede mål og 5 oplæg. Bari ligger på en 14. plads i Serie B.

Jeg har ikke set ham spille, men en ung italiener er altid spændende at få ind i truppen. Måske vores nye Totti? Jeg håber det!


Folk med holdningen "Italiano eller klasse spiller.." må jo være ellevilde nu.....

1


AS-Roma-Italien
1696 indlæg.
d. 21/01/13 18:22

Fedt fedt fedt!

Ung og italiener. Det er et lovende køb :)

1

asromadk
3933 indlæg.
d. 21/01/13 20:46

Den nye Guberti! :) Magen til hypet spiller skal man lede længe efter. :)


Men jeg håber da, at han gør mine ord til skamme.



Hvor er de 2-3 indkøb af spillere, som HÆVER niveaet på holdet øjeblikkeligt, Sabatini?!?



Lindboe
93 indlæg.
d. 22/01/13 11:24

Fint nok med en ung italiener.

Men køb nu et par forsvarsspillere som kan stabilisere defensiven.


Andreas
789 indlæg.
d. 22/01/13 16:05

Mit eneste kendskab til ham er baseret på wikipedia og 2 min Youtube-klip, så det er lidt svært at bedømme ham. Når det så er sagt, så synes jeg at de seneste kampe, hvor godt nok har haft en del fravær blandt de offensive profiler, har vist, at vi mangler nogle offensive indskiftningsmulighder når "plan A" mislykkes, så en Bellomo kunne være et udemærket supplement til Totti.

@ asromadk

Du havde i seriøst forventet, at vi ville hente 2-3 spillere der kunne gå direkte ind og styrke startopstillingen vel?

[Rettet af: Andreas - 22/01/2013 - 16:06]


asromadk
3933 indlæg.
d. 22/01/13 18:27

Man havde vel lov til at håbe. Og med Torosidis er vi da ihvertfald på én.



Kontakt | Copyright 2003-2026 | Credits | Retningslinier | Danskere i Roma