Login
Glemt password Opret bruger

Bojan: Farvel og tak Roma

Bojan 11-12

Kategori: Transfer og rygter

Kilde: laroma24, voce giallorossa, foot

Skrevet d. 28/08/12 12:19 af Jonas

Roma og Milan er på nuværende tidspunkt i forhandlinger omkring den spanske angriber Bojan Krkic.

Både Gazzetta dello Sport og Sky meldte i morges at Romas sportsdirektør Walter Sabatini var ankommet til Milano for at forhandle.

Ifølge Skys journalist Gianluca Di Marzio er forhandlingerne fremskredne og Bojans skifte kan allerede gå igennem i dag. Ifølge Di Marzio er der tale om en lejeaftale for resten af sæsonen.

Milan direktør Adriano Galliani bekræfter overfor Tuttomercatoweb at der er forhandlinger: ”Det går fremad med Bojan,” lød det fra Galliani da han forlod hovedkontoret i Via Turati, hvor forhandlingerne finder sted.

Både Roma og Milan skal have været i kontakt med Barcelona, som har tilbagekøbsklausul på Bojan næste sommer, for at få tilladelse til at handel kan gå igennem.

13.15:
Calciomercato.it melder at Sabatini har forladt hovedkvarteret i Milano. Ifølge Tuttomercatoweb forventes Bojan at ankomme til Milano i eftermiddag.

16.30:
"Det er officielt, jeg skifter til Milan," skal Bojan have da Romanews.eu fangede ham i lufthavnen.

17.40:
Bojan er landet i Milano - billed.

18.15:
Jeg er glad. Det er en fantastisk fødselsdagsgave. Jeg glæder mig til at spille for Milan, udtalte Bojan ifølge Sky Sports da han landede i Milano.

19:00:
Bojan vil gennemgå det obligatoriske lægetjek i morgen.

19.20:
Dagens historie: Bojan kunne ikke få fat i en Taxa da han skulle fra Trigoria til lufhavnen, så han var ved at misse flyet, men det endte med at en venlig Roma fan gav ham et lift.

20.00:
Adriano Galliani: "Bojan er en stor spiller. Med ham slutter vores transfermarkedet."

21.50:
”Er allerede i Milano og i morgen vil jeg blive præsenteret som Milan spiller. Jeg er helt klar og kan ikke vente med at spille. Tak for den varme velkomst og alle de fødselsdagshilsner jeg har fået. Vi ses i morgen – Forza Roma!”

”Jeg ønsker at sige farvel og tak især for den støtte og hengivenhed jeg har fået fra alle Romanisti. Jeg er stolt over at have båret denne trøje og jeg ønsker klubben alt det bedst. Jeg vil altid bære klubben i mit hjerte – Bojan,” skrev Bojan på sin officielle facebook profil.






47 kommentarer


MURO
632 indlæg.
d. 28/08/12 12:25

dumt dumt, han er en klasse spiller med masser af potentiale og jeg kan ikke se hvordan Bojan ikke kan passe ind i Zemans 433 system, er det ikke to hurtige kanter der kan drible han skal have, så skulle han fandme overveje at bruge Bojan i stedet for totti.

[Rettet af: muro - 28/08/12 - 12:28]



Jonas
4091 indlæg.
d. 28/08/12 12:28

Synes denne handel virker underlig, hvis ikke man får betaling for at udleje Bojan. Medmindre selvfølgelig at Sabatini har en ny angriber i kikkerten. Jeg frygter at 5 angribere til 3 pladser, kan vise sig at være for lidt. Det er stadig usikkert hvor meget Totti kan spille denne sæson og selvom Nico havde et fantastisk indhop mod Catania er det måske for meget at satse helt på ham?


Lamela
2782 indlæg.
d. 28/08/12 12:43

Vi burde bestemt beholde Bojan. Der er speed og potentiale i knægten. Hverken Lamela eller Totti er specielt hurtige, slet ikke Totti, vi vil miste alt for meget uforudseendelighed med Bojan skiftet.

Nogle af Zeamans beslutninger er helt væk.


Thinggaard
161 indlæg.
d. 28/08/12 13:47

Åh nej.


Xedem
551 indlæg.
d. 28/08/12 14:26

Hold kæft hvor er det her dumt.


Kelevra
1261 indlæg.
d. 28/08/12 14:43

Øøøh hvad!? Knægten er sgu da værd at beholde i klubben?


napstah
289 indlæg.
d. 28/08/12 15:09

Det her er dummere end da vi solgte Borini til Pool. Damn!



Lamela
2782 indlæg.
d. 28/08/12 15:29

Jeg godkender kun skiftet, hvis Gaston Ramirez kommer ind den anden vej. Ellers er det for dumt.

Nu har vi hjulpet Milan nok. De fik en Mexes i stor form. Vi har hjulpet dem af med Boriello, som de hjertens gerne må tage tilbage.

Jeg betaler endda gerne hans togbillet til Milano.!


Jonas
4091 indlæg.
d. 28/08/12 15:34

Nu er der jo også andre ting der spillere ind på denne handel. Jeg havde gerne se Bojan blive som backup og som det ser ud nu er han ikke sikker på spilletid under Zeman, derfor kan jeg sagtens forstå at han selv gerne vil væk og spille fast.

Dertil hvis bare vi henter en erstatning er jeg bestemt ikke bekymret, var ikke imponeret af Bojan sidste sæson og tror sagtens vi kan hente en fuldgod erstatning, som vi kan beholde permanent. Bojan skulle jo trods alt tilbage til Barca næste sommer lige meget hvad.

Vi kender jo Sabatini og mon ikke han har et par esser til de sidste timer af transfervinduet ;)

3

Lupi Junior
208 indlæg.
d. 28/08/12 16:08

Synes ikke det gør noget at skippe ham af nu. Tror aldrig han slår igennem for Roma. Han var pivringe sidste sæson, så tror ikke der er meget spilletid for ham. Vil dog give jer ret i at vi bliver lidt tyndt besat, specielt med Totti som er et stort spørgsmålstegn. Men for min skyld kan de godt smide ham videre, hvis blot de sikre sig en anden.


Wør3n
324 indlæg.
d. 28/08/12 16:13

Nu skriver jeg jo egentlig bare som de to ovenstående. Bare send ham videre, men hent en ordentlig erstatning! G. Rossi er en klassespiller, som jeg gerne ser i Rom, men manden ejer jo ikke korsbånd...


Thinggaard
161 indlæg.
d. 28/08/12 16:57

Det simpelthen for vildt. Er fuldstændig enig i, at Bojan ikke har præsteret som forventet! Men at han alligevel laver 7 kasser, hans spilletid taget i betragtning, er der ingen der kan brokke sig over!

Der er simpelthen nogle enkelte fans herinde, der opfører sig som jubel-idioter, når det bare er i orden, at unge spillere forlader klubben efter et år; Borini, Kjær og måske Bojan. Det er da indkøbssjusk af førsteklasse! (ved godt to af dem blot har været lejet)

Giv dog spillere, især udviklingsspillere en chance! Skulle vi smide Destro, Castan, Bradley osv væk til andre serie a klubber om et år, hvis vi igen skuffer?

Daje Roma!

1

Lamela
2782 indlæg.
d. 28/08/12 17:00

Beppe Rossi?

[Rettet af: lamela - 28/08/12 - 17:01]



Jonas
4091 indlæg.
d. 28/08/12 17:11

@Thinggaard

Det er vel også nødvendigt at lytte til spillerne selv i disse sager? Borini stod på spring lige så snart Rodgers ringede og Bojan ønsker mere spilletid end han kan få hos Roma under Zeman - er det så ikke bare naturligt og det rette valg at lade dem skifte?

Så synes på ingen måde at der er tale om "indkøbssjusk". Det er jo trods alt ikke Pjanic og Lamela vi har solgt denne sommer?

1

MY
182 indlæg.
d. 28/08/12 17:27

Det er en sorgens dag.


Thinggaard
161 indlæg.
d. 28/08/12 17:33

Absolut Jonas. Hvis spilleren ingen interesse har i at være i klubben, så skal han selvfølgelig afsted. Synes bare sommetider tendens herinde til at vrage spillere er for ekstrem. For i min verden har Bojan aldrig fået chancen, så det piner mig, når folk mener han ikke har slået igennem? Hvornår skulle han lige have gjort det?

Synes bare der har været for meget svingdør over klubben på det sidste.


Lund
466 indlæg.
d. 28/08/12 17:37

Efter min mening er dette lidt af en fadæse. Bojan har et fornuftigt scoringssnit som Thinggaard også pointerer det. Lignende tendens har man set i opstarten, hvor det også er blevet til begrænset spilletid, MEN dog med flere mål til følge. At Zeman formentlig har Lopez højere oppe i angrebshierarkiet end Bojan er mig ubegribeligt - han må meget gerne forsætte med at modbevise i form af mål - men lige nu er jeg uforstående. Jeg mener, at vi har behov for en spiller med Bojans kvaliteter. Skulle vi også smide Borriello, så mener jeg, at angrebet er for tyndt besat. Nogle vil da hævde "at så køber vi bare en klassespiller". Det lyder fint, men vi må konstatere og ydmygt erkende, at vi står svagt i en forhandlingsrunde med flere større bydere, da vi, sat meget på spidsen, reelt kun kan tilbyde Serie A. Derudover vil jeg, da gerne benytte lejligheden til at sige, at i min optik er Bojan en klassespiller, som jeg ikke kan se en realistisk fuldgod erstatning for. Med det MEN, at G. Rossi er mere eller mindre tilgængelig og kunne være en løsning, men til ham knytter der sig for mange "hvad nu hvis" - hvad nu hvis hans genoptræning ikke forløber planmæssigt, hvad nu hvis han aldrig finder fordommens styrke m.v.

Min subjektive priotering ville have været 1. Få lidt håndøre for Borriello. 2. Behold Bojan og brug ham! 3. Køb en fornuftig forsvarsspiller - det er jo efterhånden indlysende, at det er der holdets akillessene findes.


Julii Caesares
1297 indlæg.
d. 28/08/12 18:03

Bojan har bekræftet at han skifter til Milan.


Thinggaard
161 indlæg.
d. 28/08/12 18:06

Hvor har du det fra? Link?



RalleloveRoma
143 indlæg.
d. 28/08/12 18:32

ej det fandeme for dumt! det er lige til kvajebajer sabatini! han kunne blive en stor spiller tror jeg i klubben. det er ikke acceptabelt med mindre milan smider 20-30 mio.€ og det gør de nok ikke.


Lamela
2782 indlæg.
d. 28/08/12 18:35

Milan har ingen penge. Jeg tror Milan har fisket en leje aftale op, med option på køb.

Så vi får formentlig intet ud af aftalen, end vi kommer til at spare hans løn (forhåbentligt).


Julii Caesares
1297 indlæg.
d. 28/08/12 18:42

Står på football-Italia. Jeg havde ikke lige mulighed for at opdatere artiklen da jeg er på farten.


Skytt0
1536 indlæg.
d. 28/08/12 18:50

Her er nok en god forklaring på Bojans skifte:

http://www.bold.dk/nyt/Robinho-ude-i-en-maaned


Romaneren
1957 indlæg.
d. 28/08/12 19:02

Det her er godt nok super ærgerligt - det er kan kun tillades hvis Giuseppe Rossi kommer ind den anden vej!


erlind
89 indlæg.
d. 28/08/12 20:08

Dumt dumt dumt...endnu en af mine yndigsspiller forlader Roma.Forstå det ikke.
Så træt af milan. Bare fordi robinho er ude, ja så lad os ødelægge det for roma..(
Bojan er en kvalitetspiller...ærgeligt.



mexes
2516 indlæg.
d. 28/08/12 20:23

Ved ikke rigtig hvad jeg skal synes. Det bliver ret bittert hvis han så kommer til at slå igennem i Milan, men ellers ikke den største sorg herfra.

Husker tydelig til Fan Cup hvordan ingen gad at kendtes ved den efterladte Bojan trøje :P

1

Andreas
789 indlæg.
d. 28/08/12 20:43

Haha det var Bjarke der var synderen :)

1

Tomas R
374 indlæg.
d. 28/08/12 21:13

Jeg er lidt enig med både tilhængere og modstandere af skiftet. Jeg må dog indrømme, at der ganske enkelt MÅ være et eller andet i ærmet, hvis den her handel skal give mening... Unless Zeman er så god, at han bare har gennemskuet, at Bojan bliver ringere af at sidde store dele af kampene på bænken....
Æv, what a waste. Måske er der en kanin. Måske en primavera?


Kim89
1171 indlæg.
d. 28/08/12 21:21

Passer skam mig fint han er væk, fordi som flere har været inde på, så slo han ikke igennem sidste år. Det er rigtig nok han scorede 7 mål og ikke fik så meget spille tid igen, men der er jo en grund til han ikke fik mere spille tid, fordi han ikke var god nok. Jeg tvivler på L.E. havde ham med til Roma for ikke at lade ham starte inde, men det må han jo ikke have været god nok til.

Men jeg forstår så ikke lige Bojan, hvorfor Milan?? knægten kunne ikke slå til i Barca og han kunne ikke slå til i Roma, så det naturlige skridt for at få gang i hjulene ville da være en midter klub i spanien, italien eller england, det er sgu da ikke at smutte til en stor klub som Milan, som på mange måder vel er lige så stor som Barca, men det må Bojan jo selv rode med.


mexes
2516 indlæg.
d. 28/08/12 22:03

Kim

Det er vel af den simple årsag, at Barca ikke var nogen mulighed. Og for at sige det lige ud, så er chancerne vel næsten større for spilletid i Milan større end i Rom? Bojan får nu mulighed for at få mere spilletid, spille Champions League og med garanti være med i toppen af ligaen. Hvorfor forstår du ham ikke?


TottiTheBest
1460 indlæg.
d. 28/08/12 22:14

Som nogle har sagt.
Den eneste måde jeg ville synes det her er okay, er hvis G. Rossi eller en anden verdensklasse angriber kommer til klubben!

Ellers fatter jeg virkelig ikke, hvorfor man ikke beholdte Bojan i år, også endda lade ham gå til en konkurrent.



Kim89
1171 indlæg.
d. 28/08/12 22:16

Du har fat i noget der Mexes, så det vil selvfølgelig give ham spille tid, det kan jeg godt se. Men jeg tænker bare en som Bojan har brug for at komme til en klub hvor han vil være den bedste spiller, så han kan få en god omgang selvtilid.

Men jeg tvivler så på han slår til i Milan, det går måske fint nok mens Robinho og Pato er ude, men når de kommer tilbage vil spillet komme til at gå igennem dem også tror jeg han får det svært.

Men held og lykke til ham, andet kan man ikke sige efter de smukke ord han har sagt om Roma :-)


mexes
2516 indlæg.
d. 28/08/12 22:22

Man kan vel forestille sig, at Bojan er "storklubsvant", og derfor ikke kan se sig selv i en mindre klub? :-)

Jeg ved ikke helt om jeg ønsker en ny angriber. Vi har Lamela, Totti, Osvaldo, Destro, Nico Lopez og stadigvæk Borriello. Jeg synes egentlig ikke behovet er så stort. Jeg vil laaaaaaaaangt hellere se en defensiv forstærkning, tak!


Kim89
1171 indlæg.
d. 28/08/12 22:31

Det kan du have ret i Mexes :-) tror bare ikke det er det bedste for Bojans udvikling at have det sådan :-)


MURO
632 indlæg.
d. 28/08/12 23:10

Idiotisk at sige "Vi har Lamela, Totti, Osvaldo, Destro, Nico Lopez og stadigvæk Borriello" Du kan ikke putte Bojan ind i samme kategori som dem, jeg vil sige at Lamela og Bojan faktisk er de spillere der passer bedst ind til vores 433 system, hverken Totti, Destro, Osvaldo eller borriello kan spille på kanterne af den formation vi spiller. Det her salg overrasker mig en del da jeg faktisk havde håber om at lamela og bojan ville spille på kanterne i år hvor osvaldo ville være på toppen.

[Rettet af: muro - 28/08/12 - 23:11]


NEMO
331 indlæg.
d. 28/08/12 23:45


Det gør mig lidt trist at Bojan forlader klubben. Det er lidt ligesom med Kjær... "fik vi virkelig ikke mere ud af det her???"
Der er INGEN tvivl om at drengen har potentiale så det basker! Giv nu lige de her knægte, hvilket de jo er, en chance for at udfolde sig og falde til! Jeg er bange for at det er en stor fejl at lade Bojan slippe til AC Milano....

Der må være et eller andet under opsejlning her. Jeg synes exit af vores spillere har virket lidt krampe-agtige? Forstå mig ret. Det KAN jo vise sig at være konstruktivt!
Og Borini og Bojan exit, må jo nødvendigvis have en modreaktion. Medmindre Destro og Lopez kan brage fuldstændig igennem? Det er fanme svært.
Jeg synes altså det lugter lidt. Spørgsmålet er om det lugter godt.

Jeg tror vi kommer til at se en stærk defensiv forstærkning mere!


mexes
2516 indlæg.
d. 29/08/12 00:38

Hov hov unge MURO, tal ordentlig.
Hvorfor i al verden er det idiotisk? De indgår alle sammen under kategorien "angribere", hvilket var årsagen til, at jeg skrev dem.
Lamela, Totti, Lopez og Osvaldo kan alle spille kant under Zeman, mens Borriello og Destro mere er topangribere. Ydermere har vi Marquinho og Taddei, som ligeledes kan agere kant - dog vil jeg meget gerne undgå Taddei på kanten!

Så synes på ingen måde det var en idiotisk udtagelse.



TottiTheBest
1460 indlæg.
d. 29/08/12 00:58

Jeg mener godt der kan bruges en ordenlig angriber til.. G. Rossi vil være fantastisk! Han kan dække alle pladserne i angrebet.

En som Borriello er jeg 99% sikker på smutter inden det her transfervindue er lukket (Til Genoa). Hvilket vil efterlade plads til en angriber (G. Rossi TAK).

MURO - Slap af!
Ligefrem "idiotisk"? Jeg mener nu han har ret (udover jeg mener der mangler en enkelt mere), for ifølge Zeman, så kan Totti og Destro sagtens spille kanter!

[Rettet af: TottiTheBest - 29/08/12 - 01:03]


asroma87
3707 indlæg.
d. 29/08/12 07:19

Mon ikke vi glemmer Bojan hurtigt når Destro begynder at bombe i serie A:)


napstah
289 indlæg.
d. 29/08/12 08:26

"Det er 13 år siden af zeman sidst var i Roma. Jeg tror nok lige der er en forskel på hvordan Totti spiller og kan spille."

Måske. Men Totti spillede stadig kant mod Catania :)


59971Cools
691 indlæg.
d. 29/08/12 12:41

Boys... Stop!!! - Back to basis!

Det her forum udvikler sig snart til en joke med de børnehaveindlæg der efterhånden fylder mere end saglige indlæg!

Bojan er videre - vi må håbe han ikke bliver en succés mod os, og håbe at vi enten har erstatningerne klar - eller at vi henter noget her på falderebet!

/Simon

1

Jonas
4091 indlæg.
d. 29/08/12 12:51

Så prøver vi lige igen drenge. Helt ærlig tænk jer nu om før i skriver! I får intet ud af at være personlige andet end at det skader siden, og det er vi forhåbentlig ingen der ønsker?


Skovby
61 indlæg.
d. 29/08/12 12:54

Jeg læste et sted, at Bojan var udlejet fra Barcelona til Milan. Det interessant var, at Roma slet ikke var nævnt. Er der nogen, der har nogle detaljer om handlen? For hvis Roma ikke er involveret i handlen, så må Barca vel have købt ham tilbage/fået ophævet låneaftalen med Roma først, og det har vel genereret en form for indkomst til Roma.



mexes
2516 indlæg.
d. 29/08/12 13:03

Ved et tilbagesalg til Barca, ville vi så ikke tjene 1 mio. € på ham??

[Rettet af: mexes - 29/08/12 - 13:11]


Julii Caesares
1297 indlæg.
d. 29/08/12 13:39

Hvilken brasilianer henter vi mon som erstatning? :P <- hold da fest en smiley.

[Rettet af: Julii Caesares - 29/08/12 - 13:39]


Thinggaard
161 indlæg.
d. 29/08/12 17:13

Er der nogen der har set en melding omkring præsentation af Bojan i Milan.. Jeg har ikke kunne finde nyheder omkring hans lægetjek. Den er vel ikke 100% gået igennem før dette er på plads.


Lupi10
72 indlæg.
d. 29/08/12 21:08

Er lige glad med bojan,lad os få g.rossi også selcom han har døjet med skader..

1

Kontakt | Copyright 2003-2026 | Credits | Retningslinier | Danskere i Roma