Kategori: Transfer og rygter
Kilde: vocegiallorossi.it
Skrevet d. 05/06/12 12:51 af Balbo
Efter kontraktudløb med både Cicinho og Cassetti denne sommer, sidder Roma kun med to backs i truppen: Rosi og Jose Angel, hvor sidtnævnte også kan forlade klubben. Med den nye 4-3-3 Zeman taktik, kan man næsten ikke se Taddei kunne gøre det samme arbejde, han gjorde med Luis Enrique wingen, så derfor er det absolut nødvendigt at gribe ind i dette område. Efter mere eller mindre at have erhvervet brasilianske Dodo på venstre side, er der på den højre endnu usikkerhed. Sabatini skulle dog ifølge Corriere angiveligt være interesseret i danskeren Daniel Wass, der i det seneste år har været udlånt til den franske danskerklub Evian fra Benfica.Benfica menes, at være interesserede i at sælge Wass for omkring 5 millioner, en pris som Sabatini nødvendigvis ikke vil afslå.
Wass, der har spillet en fin sæson for Evian, er indlemmet i den danske EM-trup, men det er dog usikkert om han vil modtage spilletid.
Stigtotti
Nej det har jeg ikke, fordi jeg følger ikke danske spillere og jeg gider heller ikke følge dem. Jeg ser ikke danske landskampe overhoved.
Men det jeg så tilgengæld kan udtale mig om det er om han har klasse til Roma og det kan jeg sige uden at have set ham spille at det har han ikke. Og hvorfor??? fordi Roma ikke skal have små skole drenge i forsvaret, de skal have rutinerede serie a spillere. Fordi hvis ikke de har det, så ender vi med en sæson lige som den sidste hvor Angel, Taddei og Rosi løb forvirede rundt og legede cirkus klogne. Man kan så sige at Taddei er undskyldt fordi han ikke spiller back normalt.
Skal vi have en ung back, at bruge Loïc Nego fra Primavera mandskabet. Han er måske ikke klar i nu, men det kan han da blive. Og hvad jeg lige har set til ham så skal han nok blive god en dag.
Også kan det godt være du mener Balzaretti er hyppet i medierne, men hvis du har set ham spille ville du så tilgengæld vide at det er der en grund til. Der er jo lige som en grund til han er italiensk landsholdsspiller ikke. Og Italien vs DK der er kæmpe forskel og det er til Italiens fordel.
Men ellers giver jeg dig ret i at medierne skal stoppe med at hype spillere og specielt sådan nogen som Bojan og andre spanske spillere som ikke kan slå igennem. Det samme gælder dog også danske spillere som Bendtner og Italienske som Balotelli.
"Angel, Taddei og Rosi løb forvirede rundt og legede cirkus klogne"
Hov hov. Du var fortaler for Taddei til det sidste, så det gælder ikke det der.
Det kan godt være Wass spillede meget for Evian sidste sæson, og det er også rigtigt flot. Men nu er det bare sådan at det ikke var forsvaret Evian vandt på. Det var altså en god offensiv i den anden halvdel af sæsonen. Defensiven virkede usikker og lukkede mange mål ind. Og ja, den var Wass jo så en del af, og var med til at skabe den usikkerhed! Det skal lige siges at jeg ikke kiggede specifikt efter Wass i de kampe jeg så, men at det er en generel observation af forsvaret.
Derfor mener jeg ikke at han er manden vi skal gå efter.
Som en lille bonusinfo spillede Wass faktisk venstreback i de fleste kampe sidste sæson. Skulle vi endelig hente en dansker så så jeg heller Simon Poulsen, der er markant bedre offensivt end Wass, og vist nok på fri så vidt jeg ved?
[Rettet af: Don-Emilio - 05/06/12 - 19:15]
Don-Emilio
Ja fordi jeg vil da hellere se Taddei løbe rundt på banen end jeg ville se Angel gøre det. Så fra den nuværende trup vil jeg stadigvæk mene Taddei gjore det bedst, men der fra og så til at sige at der ikke skal hentes et par nye backs der er langt fordi det skal der :-)
Så jeg var fortaler for Taddei i mangle på bedre, og jeg er stadig fortaler for han skal blive i klubben fordi jeg kan godt lide ham, man han skal nok ikke spille venstreback med mindre vi da ikke køber en ny venstreback.
Taddei får forhåbentlig ikke noget spilletid som hverken højre eller venstre back i næste sæson. Synes har var rystende ringe. Wass er den kommende højre back på landsholdet, det kan der overhovedet ikke herske nogen tvivl om, men mener ikke han er defensiv stærk nok til at begå sig i Serie A. Han er som type lidt en Dani Alves - utrolig stærk offensivt og har i øvrigt at super spark fra distancen og har scoret et par mål i den netop overståede sæson i Frankrig.
Jeg synes dog at vi skal gå efter defensivt stærke backs, som kan give vores offensiv lidt mere frihed. Sådan tolker jeg i hvert fald Zemans udtalelser.
og har scoret et par mål i den netop overståede sæson i Frankrig.
4 mål og 4 assist i 29 Ligue 1 kampe som en lille bonusinfo. Altså har han "stået" for 4 mål i denne sæson, hvilket må siges at være ganske pænt for en back!
Hah så ruller Kim lavinen igen. Selvom stort set alle er enige
"Roma skal ikke ende med at blive en såkaldt "dansker" klub som får masser af falske fans i DK fordi klubben har mange danske spillere."
Hvad er forskellen på at blive fan af Roma pga en dansk spiller, eller en spiller man kan lide skifter til klubben
og
at blive fan af Roma som følge af en studietur (som dig selv?)
Skulle vi andre så forbande studieture til rom langt væk?
Og jeg stopper allerede her..
Det var blot en påmindelse til dig Kim, om at du er nødt til at vælge dine sætninger med omhu nogle gange - da det uden tvivl er dig der udløser diskussionerne gang på gang.
Hvis du går op og læser, så var du ikke den eneste der udtalte dig negativt om Wass i fht. roma.
Men det er dig, som der er en der vil kommentere direkte på..
Jeg synes Wass ville være rigtig fin. Nu får vi jo en træner der ikke bekymrer sig så meget om forsvaret, bare hans eget hold scorer flere mål end modstanderen. Så jeg tror en offensiv back som Wass ville passe fint ind.
Okay så lad os prøve at sætte det op som det kunne komme til at se ud hvis Wass blev hentet til klubben.
Jeg har også valgt at sætte Astori på, fordi ham er klubben også ude efter.
Rosi, Kjær, Astori, Wass
Det giver et forsvar hvor alle mand er 25 eller under. altså et forsvar uden ret meget rutine, og rutine i forsvaret skal der være, man behøver nok ikke at have en gammel nisse på 35. men en spiller på omkring de 30 ville altså pynte.
Også skal det altså også være en med serie a rutine.
Så Asromadk det er ikke kun pga. han er dansker jeg ikke vil have ham til klubben. det er fordi han ikke har rutine nok!!
Nej, og her har du skrevet et ganske fornuftigt indlæg.
Efterlyste blot lidt mere omtanke - du kan jo godt ;)
On topic,
Som du viser, så er det bare ikke helt holdbart med det forsvar - Wass som dansker eller ej, er irrelevant.
Han burde ikke være et start 11 indkøb, og jeg ser ham heller ikke som en markant bedre højre back end Rosi. Så derfor foretrækker man vel til hver en tid at spare pengene og give en roma dreng chancen.
Jeg kunne dog sagtens se et midterforsvar bestående af Astori og Kjær.
Ja jeg kan godt når jeg tager mig tid til det :D
Et midterforsvar med Astori og Kjær gjore heller ikke mig noget, og Rosi må også gerne blive højreback også vil jeg jo altså gerne se Balzaretti styre den der venstreback der :-)
Og ja, hvis man ikke kan få noget der er markant bedre, så kan man altså lige så godt give klubbens egne drenge chancen :-) de er jo et af Italiens bedste ungdoms hold, selvom man ikke kunne se det igår.
"Det giver et forsvar hvor alle mand er 25 eller under. altså et forsvar uden ret meget rutine, og rutine i forsvaret skal der være, man behøver nok ikke at have en gammel nisse på 35. men en spiller på omkring de 30 ville altså pynte."
Det passer altså ikke. Tag Dortmund som eksempel: Hummels og Subotic. Begge er 24. Det handler simpelthen bare om taktik og kvalitet, med fokus på kvalitet. Dortmund har kun lukket 25 mål ind i ligaen, og har alligevel spillet god offensiv fodbold. Det gælder om at få afstemt forsvaret, og først og fremmest om at en af de centrale forsvarsspillere har nosserne til at gå ind og tage ansvar og styre lortet. Og det har manglet den her sæson. Selvom Juan er en rutineret forsvarsspiller, er han ikke typen der går ind og tager ansvar for kæden. Og det mangler vi, for det er Kjær heller ikke klar til. Om Burdisso evner det, skal jeg ikke kunne sige? Heinze anser jeg som ude af et spil!
Don-Emilio
De to spillere du nævner har så spillet langt over 100 bundesliga kampe. så allerede der har du mit modargument, de to er unge, men de har meget rutine i bundesligaen.
Vi kan også godt stille med et ungt forsvar, men så skal det være spillere med omkring 200 Serie A kampe i benene. Fordi som vi kunne se med lige netop Heinze sidste år så kræver det Serie A rutine for at spille i Serie A, det hjælper ikke en skid at du har spillet for både Man United og Real Madrid, fordi der spilles en anden type forsvar i Italien.
"De to spillere du nævner har så spillet langt over 100 bundesliga kampe. så allerede der har du mit modargument, de to er unge, men de har meget rutine i bundesligaen."
Nej. Dit argument gik på alder og ikke rutine, og du kan ikke bare bringe alder ind som et modargument uden videre. Så skal det være i en ny kontekst. Men du må have forstået det jeg har skrevet, og indset at det ikke kun handler om alder. Og så slutter diskussionen her.
Don-Emilio
korrekt som du siger så handler det ikke kun om alder, det handler også om at have Serie A rutine, hvilket Wass ikke har. Så her stopper diskutionen om han skal til klubben!
Rygte: Roma henter Castro i Bologna, Dovbyk udlejes
(27/07/26)
0
0
Officielt: Cristante og Mancini forlænger
(18/07/26)
0
0
Officielt: Dybala forlænger
(13/07/26)
0
0
Officielt: Tony D'Amico er ny sportsdirektør
(03/06/26)
0
0
Hellas Verona - AS Roma 24/5-2026
(23/05/26)
43
0
AS Roma - Lazio 17/5-2026
(16/05/26)
21
0
Parma - AS Roma 10/5-2026
(08/05/26)
19
0
Kommer Roma i Champions League?
(05/05/26)
3
0
AS Roma - Fiorentina 4/5-2026
(04/05/26)
11
0
Bologna - AS Roma 25/4-2026
(24/04/26)
19
0