Login
Glemt password Opret bruger

Bojan & Angel genstand for tilsvininger

Bojan 11-12

Kategori: AS-Roma.dk

Kilde: vocegiallorossa.it

Skrevet d. 10/04/12 22:57 af Balbo

Efter dagens træning var et par fans mødt op ved Trigoria for at udtrykke deres frustrationer mod AS Romas spanske duo Bojan & José Angel, der blev mødt med flere fornærmende kommentarer.

De opmødte fans var særdeles aggressive i deres sprogbrug og skulle angiveligt have tilsvinet særligt Bojan, grundet manglende engagement. Begge spillere lader dog til at have fundet formen, med Bojans to seneste scoringer og Angels fremragende offensive fløjspil.

Episoden kan desværre derfor illustreres som et billede af enkelte fans' utilfredshed med projektet, hvilket kan skabe yderligere spekulationer omkring Enriques fremtid i klubben.

Flere Roma ultras-grupper har dog taget skarp afstand fra episoden og deler langt fra holdningen med de omtalte fans. AS Roma spiller imorgen imod Udinese, hvilket kan vise sig som altafgørende for Enriques fremtid og det videre projekt.

Videoen med episoden kan ses i nedenstående link.
Your text to link...






21 kommentarer


TottiTheBest
1460 indlæg.
d. 10/04/12 22:59

Hvad bilder de sig ind!? :@ Idioter man!! (sorry sproget)..

2


Sofus
3108 indlæg.
d. 11/04/12 07:49

Må godt nok være frygteligt for de to spillere, som jo faktisk har spillet godt for tiden.


Kim89
1171 indlæg.
d. 11/04/12 07:50

Jeg forstår dem et eller andet sted godt, ihvertfald når det kommer til Bojan, fordi han har ikke vist meget, og de to scoringer der, det er godt med 2 mål i de to seneste kampe bevars, men det har jo ikke været to mål der betød noget. et mål nummer 4 i en kamp mod Novara og et mål i 88 minut da vi var bag ud 4-0 mod Lecce, kan jo på ingen måde siges at være afgørende mål.
Desuden kunne det jo tænkes at de pågældene fans lige som undertegnet har et had for alt hvad der lugter af Barca og spansk fodbold.

Mht. Angel, så har han sgu gjort det meget godt af en spanier at være så ham forstår jeg ikke de er på nakken af. Den eneste finger jeg kan sætte på ham er at han er for offensiv og alt for lidt definsiv, men okay alle forsvars spillere der bare kommer lidt over midten er jo for offensive efter min mening :D

1

Jonas
4091 indlæg.
d. 11/04/12 09:14

Det er på ingen måder iorden - lige meget hvem det er imod. Var også en skandale da der tidligere var nogen der angreb Barussos bil.

De mennesker er ikke Roma fans, men en skandale for sporten!

1

RalleloveRoma
143 indlæg.
d. 11/04/12 12:00

trist, at "fans" hvis man kan kalde dem det, ikke kan komme med noget mere konstruktivt, det er helt fint at de kommer med deres holdning dog er der en moralsk grænse for hvad man kan tillade sig. underligt at det lige er angel og bojan er de to der bliver angrebet da jeg synes de er dem der har præsteret bedst de seneste kampe.


Simon88
448 indlæg.
d. 11/04/12 12:39

@Kim89:

Du sejler med den kommentar!

Nej, Bojan har ikke scoret nogle afgørende mål, men det er stadig positivt, at han er kommet igang. Og lad os håbe det fortsætter nu. Før var der en masse brok, fordi han ikke scorede, nu er der brok fordi han ikke scorer afgørende mål, kom nu lige...

"Jeg forstår dem et eller andet sted godt..." NEJ! Man skal på ingen måde forstå disse mennesker! Hvis de har noget imod det, kan de i hvert fald gøre det på en anden måde, ikke komme og svine dig til. Tror jeg heller ikke du vil synes om, hvis du blev svinet til.

"Desuden kunne det jo tænkes at de pågældene fans lige som undertegnet har et had for alt hvad der lugter af Barca og spansk fodbold."

Et had for alt hvad der lugter af Barca og spansk fodbold?? De spiller og kæmper for klubben, så er det da lige meget om de er fra Spanien eller Bermuda?!

Blot mit syn på det..

Forza Roma!

1

Kim89
1171 indlæg.
d. 11/04/12 12:47

Ja blot dit syn, jeg har et andet og det har jeg lov til.

Hvad er forskellen på det de der fans gør og det vi andre sidder at gøre her, at de ikke gemmer sig bag en skærm, her inde bliver spillerne da også svinet til og det deltager vi alle sgu i, men er det okay fordi vi gør det bag en skærm og ikke går direkte til spillerne?? nej det er det ikke, faktisk så mener jeg det er bedre at man siger det til de folk man ikke kan lide istedet for bare at tale grimt om dem på nettet.

Når jeg ser Bojan på banen ser det mere ud som om han kæmper for Bojan og ikke Roma. Mht. Bojan så bliver jeg ikke tilfreds før han har scoret 20 mål i en sæson for Roma.
Men jo i princepet er det lige meget hvor en spiller kommer fra, hvis bare han kæmper for klubben.

1


RalleloveRoma
143 indlæg.
d. 11/04/12 13:08

KIm 89 du har fat i noget, Bojan er lidt ego når han spiller, han må godt udvise lidt mere gnist når han spiller, men så længe han laver mål for roma kan spille for sig selv. men han er ung og har ikke været i klubben så lang tid han skal nok have tid. :)


asromadk
3933 indlæg.
d. 11/04/12 14:34

Kim, som så mange andre gange før er det jo bare facit at du vil have tysk maskineri, og 11 ens spillere der gør præcis som de bør.

Ak ja, Bojan er en smule uengageret at se på somme tider, men giv dog lige manden mulighed for at have sin egen personlighed. Desuden mener jeg det er til diskussion, da jeg har set ham i totalt arbejdsraseri de sidste par gange.

Og når alt kommer til alt, er Bojans attitude INTET i forhold til Vucinic - som du garanteret var helt tosset med (i så fald, er den manglende mening komplet).


Men ja, du har lov til at mene som du gør - og vi har set alt for mange gange hvad det her fører til, så vi stopper det bare med det samme :)



Mht opførelsen: DET ER IKKE IORDEN. Hvordan kan nogle fans tro det gavner klubben?? Overvejer nogle gange, om de her optrin er bestilt arbejde nordfra, i forsøget på at skabe splid og tvivl.

Ihvertfald, er det intet mindre end en SKANDALE.

2

Giallorossi
372 indlæg.
d. 11/04/12 15:03

For mig at se er det bare 3-5 kvinder der klager lidt.

Hvad laver de i grunden udenfor køkkenet?

4

[Rettet af: Giallorossi - 11/04/12 - 15:04]


DeRossi16
530 indlæg.
d. 11/04/12 16:16

Synes det er direkte respektløst og dybt godnat at tro man støtter spillere sådan. at det lige går ud over Bojan og Angel tror jeg faktisk er rent tilfældigt. Angel har jo spillet rigtig godt på det sidste, og Bojan, tjaa, som alle siger har han sin egen attitude men alligvel har han også gjort det han skulle. Og flotte mål eller ej, vigtige mål eller ej så er det stadig mål.

Synes dem som kalder sig Romafan der sviner dem til sådan skulle grow a pair og hoppe op til nordbyerne hvis de kun tænker på trofæer og ikke har hjertet med.


Kim89
1171 indlæg.
d. 11/04/12 17:42

Asromadk

Ja det er en af grundene :-)

Men jeg vil dog sige jeg har ikke noget imod folk har et stort ego, der er vise spillere som gerne må have det som eks. Zlatan han er så dygtig at han gerne må have et stort ego, spillere som Totti, Ronaldo, Messi og hvad de nu ellers hedder må også godt. Men en knægt so Bojan der ikke score så mange mål igen, han skal spille for holdet og ikke sige selv.

Med andre ord, man må gerne have et stort ego hvis man har noget at have det i og det har Bojan ikke.


AS-Roma-Italien
1696 indlæg.
d. 11/04/12 18:05

Ærgerligt det ikke var til flere.

Hele truppen fortjener sku sådan en behandling. Ærgerlig ultra gruppen ikke bakker op om det.

De fleste spillere er en skam-plet for holdet. De gider jo nærmest ikke spillere.

Tænk på den løn de får. Så mange penge for hvad? For at ødelægge vores klub. Tak for det.

Simon Kjær burde da få en gevaldig opsang af ultrasne.


Husk dette er min mening. Jeg respektere jeres mening fuldt ud. Ingen grund til at revser folk for deres meninger.

Jeg er enig med Kim89. Husk jeg opfordre ikke til vold eller noget. Kun en stor og gevaldig opsang. Husk. Det er "kun" ord. De kan bare lære at spille bedre.

1


Wør3n
324 indlæg.
d. 11/04/12 18:18

Fans støtter op om holdet i medgang men i lige så høj grad i modgang! Disse personer er ikke rigtige fans af AS Roma!
Og så vælger de at svine to af de spillere som rent faktisk præsterer kontinuerligt for tiden... Sært..

1

MY
182 indlæg.
d. 11/04/12 21:03

Jeg forstår ikke rigtig problemet med Bojans attitude?
Jeg ser overhovedet ikke ideen om at han "spiller for bojan" og ikke for holdet. Mit syn på Bojan, er at han virker sindssygt sympatisk og totalt engageret i klubben. Desuden har han på det sidste gjort det væsentligt bedre end fx Lamela, der mest af alt har lignet en mest var på banen for at se fodbold tæt på.
Bojan er en ung spiller, der lige skulle falde til i en ny by, i et nyt land, i en ny fodboldkultur og jeg tror vi kan forvente os rigtig meget af ham i fremtiden.

3

Tomas R
374 indlæg.
d. 12/04/12 21:16

Lyder meget mystisk.
Især fordi de to herrer efter laaaangt tilløb har været gode i de seneste optrædender.
Desuden er Bojan - som flere nævner - ekstremt sympatisk synes jeg.

Kan man ikke abre konstatere, at Roma har mange fans. også nogle, der desværre er pivskøre:
Nogle stikker med knive (United-kampene)
Andre overfalder en afrikansk spiller, der var rykket op fra u21-holdet, fordi de troede, at han er skyld i, at Romas kvote for ikke EU-borgere var brugt op. (sidste år engang)...


Lupi Junior
208 indlæg.
d. 13/04/12 10:48

Jeg synes bestemt ikke at det er i orden, at spillere bliver udsat for den slags, men nogle spillere beder også lidt selv om det - Læs(BOJAN). Grupperingen af fans gik over grænsen, men kan godt forstå nogle ytrer sig. Jeg bryder mig sgu ikke meget om Bojan, han har vist dårligt spil og en kedelig attitude i denne sæson, og håber at Barca henter ham tilbage. Jeg har ikke tiltro til ham i dette projekt. Han har ikke psyken til Seria A. Han skal have lidt mere trygge rammer, hvor han bliver forkælet.


MY
182 indlæg.
d. 13/04/12 15:58

Igen - jeg kan simpelthen ikke fatte at nogen synes Bojan har en dårlig attitude. Han viser gejst og en af de nye spillere jeg synes virker aller mest sympatisk. Og så har han endelig fundet formen, har spillet nogle gode kampe på det sidste - han løber enormt meget og det skaber konstant usikkerhed hos modstanderen.


Kim89
1171 indlæg.
d. 13/04/12 16:56

Mit problem med Bojan er at jeg syntes han smider sig for nemt en gang i mellem, og sådan noget gør man bare ikke.

Men okay på den anden side så er det jo normalt at filme i den klub han kommer fra :D.

Jeg har desvære ikke kunne finde ret mange youtube klip med Bojan, så jeg kan ikke bevise min påstand om at han smider sig for nemt, det er bare min mening at han gør det.



TheTotti
458 indlæg.
d. 14/04/12 10:47

Aaaaah Kim89, hvis du mener problemet med Bojan er at han falder for let, så bør du jo se et problem i Serie A generelt.
Tag for eksempel bare vores elskede kaptajn.
Totti er nok den i truppen der samler på de tyndeste frispark.
Han er så rutineret, så han ved lige hvornår et billigt frispark er på sin plads og tager det gerne med.
Bojan er flere banelængder fra Totti når det kommer til at smide sig let.

Desuden synes jeg hele denne diskution omkring hvorvidt det er okay eller ej, er helt til grin.
Selvfølgelig er det ikke okay at troppe op på træningsanlægget og verbalt overfalde spillere.
Hvis man er utilfreds, så bør man ytre sig på en sober og saglig måde.


Kim89
1171 indlæg.
d. 14/04/12 11:03

TheTotti.

Jeg bryder mig ikke om når nogle spillere gør det, dog bliver jeg mere sur når folk med tilknytning til Barca gør det, end jeg ville gøre hvis Totti eksempelvis gør det. Og hvorfor?? Ja prøv du at gå ind på youtube og skriv "barcelona acting and cheating" så forstår man ligepluselig hvorfor de vinder hele tiden!

Jeg har aldrig sagt det er okay at de gør det, men jeg har sagt jeg godt forstår at de gør det, der er en forskel. Det er lige som det er ikke okay at give Breivik døds trusler, men jeg forstår godt man gør det (ved godt det ikke har noget at gøre her, jeg vil bare lige understrege hvad jeg mener :-)


Kontakt | Copyright 2003-2026 | Credits | Retningslinier | Danskere i Roma