Login
Glemt password Opret bruger

Roma's nęste kamp...

Kategori: Kampe


Lamela
2782 indlæg.
d. 16/12/14 00:04

En tråd, hvor vi kan diskutere dispostioner, skader osv. til den kommende kamp. Ikke en bestemt kamp, bare den næste på kalenderen.

Vi har Milan i næste uge. Jeg kan godt lige dem, og har stor sympati for dem.

Dog, skal vi vinde sikkert i næste runde.

De har mange skader i defensiven, og i offensiven har de nogle angribere ude af form, dog er Jack begyndt at spille godt, og Menez ruller den afsted mod de svage hold (& Napoli).

Af skader i defensiven, fik de Adil Rami skadet i sidste kamp, og Alex er stadig væk.
Begge deres dygtige backs, Abate og Scigilio er forsat skadet. Så de stiller nok med Bonera og Armero. To spillere, som Gervinho & Ljajic burde kunne drive gæk med.

I midterforsvaret har de Mexes, gammel kending, og Rami/Zapata. Rami er tvilsom. Hvis han ikke er klar, overtager enten Zaccardo eller Zapata pladsen ved siden af Mexes. Det må siges, ikke at være et godt makker-par. Sidste år, var de ingen succes. Mexes har præsteret bedst med Rami ved siden af sig.

På midtbanen, er Monty begyndt at spille godt, og han styrede kampen mod Napoli i går(Søndags), rigtig flot, når man tænker på, han har været ude siden sommer. De Jong, ligaens bedste oprydder. Han vinder mange dueller, og sætter også angreb igang med det samme.

Ninja, DDR/Keita skal være klar på de to herre, så Pjanic kan få plads sin kreativitet.

El Sharaway er ikke 100% fit, men han er nu farlig, når han kommer i løb med bolden, lidt en anden type end Menez. El-Sha er mere direkte i sin måde. Honda, Torres, PazSvini leder stadig efter formen.

Kan vi lukket De Jong og Monty ned, så har vi allerede vundet en halvkamp. Det hele kommer fra de to.

Pippo har lidt forkærlighed for sine gamle holdkammerater, så vi kunne måske håbe på et forsvar bestånde af Bonera-Mexes-Zaccardo-Armero. Stensikker indbydelse til skydetelt.



[Rettet af: Lamela - 16/12/2014 - 00:09]



Muskel
21 indlæg.
d. 16. december 2014

En fin gennemgang, men vil dog lige tilføje at Pjanic ikke er med mod Milan. Det gule kort han fik i Genoa kampen, udløser desværre en karantæne mod Milan:(



mexes
2516 indlæg.
d. 16. december 2014

Jeg tror vi kommer til at spille med De Rossi, Keita og Ninja fra start mod Milan. Desuden fik Astori ligeledes karantæne, så det ligner Mapou og Manolas i det centrale forsvar!

Vi SKAL slutte året ordentlig af med en sejr over Milan. De gør det okay - men hjemme skal vi simpelthen slå dem!


Montella9
279 indlæg.
d. 16. december 2014

Vi skal passe på Menez, den gamle romaspiller har være i hopla. Hans hurtighed og driblinger kan blive farlige.


Lamela
2782 indlæg.
d. 16. december 2014

Muskel

Doh, var ikke klar over Pjanic havde karantæne.

Mbiawa har spillet sig op, og Manolas gør det sikkert og stabilt. Sassuolo havde meget fokus på Mbiawa, og lod ham have bolden end de andre spillere, da de kunne se, han var usikker med bolden. Men han har klaret sig fint.

Palotta har også sagt, der kommer forstærkninger til defensiven. Vi må håbe på en centerback (gerne en spillede CB), angriber og ny målmand er første prioritet.


Tottithorsen
5001 indlæg.
d. 16. december 2014

Jeg kan derimod IKKE lide Milan og har INGEN sympati for dem, men fint oplæg Lamela ;o)

Astori, Holebas og Rudi Garcia har karantæne mod Milan....

Holebas for at vise den midterste finger til fansene i Genoa, Rudi G har fået 2 kampes karantæne for at slå ud efter en steward i spillertunnellen efter kampen...
Perrotti fik iøvrigt 3 dage for at save Holebas midt over!!

[Rettet af: Tottithorsen - 16/12/2014 - 15:51]


Roma1927
128 indlæg.
d. 16. december 2014

Åhhh nej! 2 karantænedage til mister og en til grækeren! Det er simpelthen så typisk Roma. Nu har vi lige halet ind på Juve og så det her. UTILGIVELIGT - HOVEDLØST - UPROFESSIONELT!!! Ak ak...værsgo Milan og Juve


Tottithorsen
5001 indlæg.
d. 16. december 2014

Roma vil gå rettens gang og anke karantæne til mister som er udstukket på falsk baggrund og påstande fra en steward uden vidner !! Så smider vi bare Cole ind



noroma
525 indlæg.
d. 16. december 2014

Hvor kommer nyhederne med ankningen? Har i lyst til at dele links? :)


totti er gud
1115 indlæg.
d. 17. december 2014

Sikkert en juve steward, der har fået lidt mønt for at lave rav i Roma lejren haha....dumt af holebas.. Men klart han er ophiset efter den sviner ingen af de 3 dommer tæt på ikke ser det.....

Nu skal Roma ta modgangen til at svare igen på banen og være aggressiv fra start til slut, så er der 3 point til Roma


Lamela
2782 indlæg.
d. 20. december 2014

Garcia og Holebas karantænen er ophævet. Så de kan frit deltage mod Milan.


Crap_Bag
1190 indlæg.
d. 20. december 2014

Lyder godt @Lamela! Tror dog ikke at Garcia starter inde..


Lamela
2782 indlæg.
d. 09. januar 2015

Lazio har Lulic ude i næste kamp.

Han har spillet næsten alle kampe for dem i år, og er en vigtig spiller for dem.

Vi har forsat Gervinho og Keita ude til ANC.

Samt en Ljajic, der måske kan nå at blive klar til braget. (tror dog på, han nok skal blive klar)

Præstationsmæssigt, er lokalrivalerne ved at være godt med i kampen om 3.pladsen, og de har fået en omdrejnings spiller i Felipe Anderson, som bare gør, hvad han har lyst til.

De har en super defensiv playmaker i Biglia, der hellere ikke er bange for at tage imod og give tæsk.

Selvom, styrkeforskellen på papiret mellem holdene er til at få øje på, så er Derby'et fyldt med så meget nerver og intensivitet, at papiret ikke kommer til at tælle noget i sidste øjeblik.
Begge hold plejer at spille ret tætte kampe, og det her bliver ingen undtagelse.

Roma's form rent spillemæssigt, er ret ordinær for tiden. Men vi får hevet sejren hjem alligevel. Spillerne bliver nødt til at være 110% klar, da kampen handler mere end bare 3 point.


Skytt0
1536 indlæg.
d. 10. januar 2015

http://www.bold.dk/nyt/roma-traener-lazio-bare-endnu-en-kamp

Hva er det dog for en udtalelse at komme med?

Med den indstilling kunne vi ihvertfald godt gå hen og tabe!



tdj89
867 indlæg.
d. 10. januar 2015

Med den indstilling kunne vi ihvertfald godt gå hen og tabe!


Altså denne indstilling? " Vi vil gøre alt, hvad vi kan, for at vinde kampen, men i sidste ende er kampen tre point værd"

Du fokuserer hvis lidt for meget på overskriften.


asromadk
3946 indlæg.
d. 10. januar 2015

Det kommer vel an på hvordan man har det. Jeg er med Garcia.

Han udtaler til et flyvsk spørgsmål ("Hvad er Derbyet"): Når to hold fra samme by møder hinanden er det altid en særlig kamp, men vi vil gøre alt og mere til for at vinde. Det er normalt, denne kampe giver 3 point og ikke mere.[...] Vi går ikke igennem sæsonen med fokus på derbyet, en sæson er 38 kampe..... og så har bold fat i den.

Han antyder jo at kampen er speciel, men synes det er fint han ikke kører det op til at være en - for den overordnet målsætning (mesterskab) - vigtigere kamp end så mange andre.

Jeg sælger sku gerne to nederlag til Lazio på en sæson, såfremt vi tager mesterskabet. Og det er vist bare den holdning Garcia har.



1

tdj89
867 indlæg.
d. 10. januar 2015

Ved du hvad, asromadk. For første gang ever, trykker jeg sgu lige på tommelfingeren ved dit indlæg.



1

Lamela
2782 indlæg.
d. 10. januar 2015

Haha, at i to er enige om noget, er vist første gang.


asromadk
3946 indlæg.
d. 10. januar 2015

Jeg er i chok. Men nu rider jeg lige på bølgen og sender en tilbage.

10 januar 2015 skal udnævnes til mindedag på as-roma.dk!


Tottithorsen
5001 indlæg.
d. 31. januar 2015

Lad os så få en sikker sejr v empoli i aften. Gerne hvor vi for scoret en del mål!!! Tror på det bliver iturbes aften!
Forza Roma



Tottithorsen
5001 indlæg.
d. 07. marts 2015

Nogen der ved hvordan skadessituationen ser ud for maicon, Castan og balzaretti?


Lamela
2782 indlæg.
d. 08. marts 2015

Det ser lyst ud.

Skader


Lamela
2782 indlæg.
d. 16. marts 2015

Foggy jeg er skuffet. Hvor er din sædvanlige gode kamp tråd og optakten?


FendeR
43 indlæg.
d. 16. marts 2015

Jøsses hvor er det dumt Keita....


Lamela
2782 indlæg.
d. 17. marts 2015

Lukkede kampen ned efter 2-0 målet, heldigvis så jeg ikke tosserne blive sluppet løs.


Tottithorsen
5001 indlæg.
d. 17. marts 2015

Bliver en spændende midtbane ude mod Cesena! Keita karantæne, De Rossi skadet, Strootman skadet, Pjanic karantæne, så det ligner en Nainggolan, Florenzi og Paredes?



Lamela
2782 indlæg.
d. 19. marts 2015

Magter det ikke længere Garcia, smid de pis spillere væk og bring 6-7 Primavera spillere ind til startopstillingen mod Cesena. De her lort vinder jo alligevel.

Vestenicky, Sanabria, Di Mariano, Calabresi, Machin, Verde, Paredes & Ucan fra start tak.!


Kontakt | Copyright 2003-2026 | Credits | Retningslinier | Danskere i Roma