AS-Roma.dk
Husk Opret
Montella: Vi kan stadig komme i CL
Kategori: Kampe
Kilde: goal.com

Flere Nyheder


Montella: Vi kan stadig komme i CL

Skrevet 18:04 - 23/04/11 af Jonas

Roma slog lørdag Chievo 1-0, mens både Lazio og Udinese tabte deres kampe. Hvilket betyder at, Roma igen kun har 4 point op til den eftertragtede 4.plads som giver Champions League kvalifikation.

Og det har fået nuværende Roma træner Vincenzo Montella til at tro på det.

”Vi tror stadig på, at der er en chance for, at spille Champions League næste sæson. Men vi er nød til at prøve at vinde alle vores resterende kampe,” fortalte Montella.

”Vi spillede en god kamp i dag. Det var lige nogle minutter hvor jeg synes det blev for tæt, men holdet fik de tre point og det er det vigtigste.”

Montella blev endnu engang spurgt om hans fremtid som Roma træner, efter Thomas DiBenedettos overtagelse af klubben.

”Jeg har mange mennesker omkring mig, som støtter mig. Min fremtid? Det afhænger helt af den nye ejers ønsker, så det kan jeg ikke svare på,” sluttede ”Den lille flyver”.

Roma møder i næste runde bundproppen Bari og skal endnu engang have 3 point, for at holde drømmen om CL bold i live.






5 kommentare

Liam Gallagher
669 indlæg. [La Prima Squadra]
d. 23/04/11 18:07
Det kan godt lade sig gøre! Udinese og Lazio skal møde hinanden, ligesom også Lazio og Juve skal møde hinanden. Et par uafgjorte resultater der ville ikke være skidt!
Jeg frygter dog en lille smule Udineses sidste kamp imod Milan. Milan har formentlig allerede vundet mesterskabet der, og spørgsmålet er hvor meget de vil kæmpe for sejren? Men det er langt ude i fremtiden, og nok ikke noget der allerede skal spekuleres i. Nu skal holdet blot fokusere på at vinde hver eneste kamp, også selvom det bliver svært! Vi skal altså stadig møde Milan hjemme og har også en tur til Sicilien.

[Rettet af: Liam Gallagher - 23/04/11 - 18:09]
Julii Caesares
1221 indlæg. [La Formazione Iniziale]
d. 23/04/11 19:12
Jeg frygter nu mest vores møde med Milan. De har virkelig spillerne, der kan gøre ondt på vores defensiv.

Efter dagens resultater er jeg dog fortrøstningsfuld! CL kan nås og ville være intet andet end fantastisk. Det betyder også meget for indkøbene til sommer!
AndersRoma
818 indlæg. [La Prima Squadra]
d. 24/04/11 03:05
Selvom vi er 4 point for den forbandede 4. Plads, mener jeg efter i dag at den lægger til vores favør. Lazio har - Juventus, Genoa og Udinese (Lecce).. det bliver 4-6 point! Udinese har - Lazio, Milan og Fiorentina (Chievo).. det bliver 3-6 point! Som jeg ser det er Juventus løb kørt, om de kan kommer over os er så et andet spørgsmål. Men tror klart på at vi spiller champions league næste år, dette kræver så også at vi får minimum 10 point i de sidste 4 kampe.

[Rettet af: andersroma - 24/04/11 - 03:07]
Sofus
1496 indlæg. [Capitan Futuro]
d. 24/04/11 04:44
Jeg tror på AndersRoma i forhold til tabellen, da jeg da stærkt håber han har ret ligesom med at Milan vandt Serie A (:
AndersRoma
818 indlæg. [La Prima Squadra]
d. 24/04/11 20:17
Hov, hov og hov. Den debat kan jeg godt huske, hvem var det jeg havde den med? en eller anden karl smart som "bestemt" vidste at Milan på ingen måde ville blive mestre!

Kontakt | © Copyright 2003-2012 | Credits | Retningslinier | Roma Club Danimarca