AS-Roma.dk
Husk Opret
Simon Kjær på Roma's radar
Kategori: Transfer og rygter
Kilde: Il Corriere dello Sport

Flere Nyheder

Spillere:
Kjær

Simon Kjær på Roma's radar

Skrevet 15:22 - 08/04/11 af Julii Caesares

Wolfsburgs danske forsvarsspiller Simon Kjær er seneste navn, der sættes i forbindelse med Roma.

Il Corriere dello Sport skriver i dag, at Roma følger Kjær som en potentiel afløser for Philippe Mexes.

Den 22-årige landsholdsspiller havde stor succes i sit sidste ophold i støvlelandet. Her tilkæmpede han sig en førsteholdsplads hos Palermo, der sidenhen solgte ham til tyske Wolfsburg.

Tiden i Tyskland har dog ikke været noget eventyr. Wolfsburg har haft en miserabel sæson hvor man pt. befinder sig på en faretruende 16. plads.

Il Corriere fortæller samtidigt, at der angiveligt skal et beløb på omkring €15 på bordet, før Wolfsburg vil lade deres danske stjerne gå.






24 kommentare

Sofus
1496 indlæg. [Capitan Futuro]
d. 08/04/11 15:27
NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEJ!
Selvfølgelig skal vi da hente Bundesligaens dårligste spiller som spiller fast!
Asromadk
1081 indlæg. [La Formazione Iniziale]
d. 08/04/11 16:09
Ville være et superkøb. Intet mindre.
Asromadk
1081 indlæg. [La Formazione Iniziale]
d. 08/04/11 16:10
Han har alderen, niveauet, potentialet.

Og ja han har måske haft en dårlig periode. Men han er ung, og har allerede bevist sit niveau (ISÆR i serie a).

super køb.. hent ham på en 5årig kontrakt

[Rettet af: asromadk - 08/04/11 - 16:11]
Sofus
1496 indlæg. [Capitan Futuro]
d. 08/04/11 16:19
Han har KUN bevist sit niveau i Palermo, en spiller som Astori vil være et meget bedre køb. Plus totalt overpris på 15€ mio.
Stigtotti
222 indlæg. [Talento]
d. 08/04/11 16:27
Et købt til den halve pris ville være et scoop, men med Wolfsburg placering taget i betragting, vil de heller ikke kunne kræve så meget for ham, dette er jo plus 20 mio mere end de gav for ham og han har laaangt fra præsteret i Bundesligaen.. Men håber vi køber ham, han minder en del om Mexes, han tør have bolden og føre den op ad banen, samtidig med at han afslutter udemærket!
MURO
424 indlæg. [Primavera]
d. 08/04/11 16:37
15 mil for meget. måske 7 8 stk ville være ok.
Diego Lugano fremfor alle sammen.

[Rettet af: Muro - 08/04/11 - 16:38]
Chrfog
163 indlæg. [Talento]
d. 08/04/11 17:32
hvis de mener, at der skal 15 mill euro til, at han kan forlade tyskland, så lad ham blive.
hvis de går ned til omkring halvdelen, så kan vi snakke
59971Cools
336 indlæg. [Primavera]
d. 08/04/11 17:34
Til og med 10 mio euro kan jeg leve med, perfekt køb ellers, den nye Mexes, og så dansker ! Det kunne være fedt med mere opmærksomhed til Roma her i DK!! :-)
Tommaso
140 indlæg. [Talento]
d. 08/04/11 17:36
køb hellere zanka, han kan blive den nye aldair
Liam Gallagher
669 indlæg. [La Prima Squadra]
d. 08/04/11 17:50
Ville være så fedt med en dansker i Roma. Og Kjær er pisse god, også selvom det ikke har fungeret optimalt i Tyskland. Han passer derimod godt til Serie A og har altså et kæmpe potentiale. Bare tænk på alderen!
Kvistus
1422 indlæg. [La Formazione Iniziale]
d. 08/04/11 18:10
Ikke zanka. jeg har ikke set ham spille særlig meget, men han spillede røv dårligt for danmark. alt alt for usikker
Andreas
472 indlæg. [Primavera]
d. 08/04/11 18:36
Dette er selvfølgelig kun avisspekulationer som er opstået på baggrund af Sabatini's kommende ansættelse i Roma. Sabatini var som bekendt manden der hentede Kjær til Palermo i sin tid, så derfor er det klart at der spekuleres i at Kjær nu kunne følge med ham til Rom.

Når det så er sagt, synes jeg klart at Kjær er et af de mere interessante emner der har været nævnt som afløser for Mexes. Kjær er en hamrende dygtig spiller, som har bevist at han kan begå sig i Serie A. Han har haft et svært år i Wolfsburg (hele holdet har jo været virkelig skidt), men han kan helt sikkert godt finde tilbage til sit gamle niveau. Angående prisen vil jeg mene at omkring 10 mio. euro er fair. Det kommer selvfølgelig meget an på om tyskerne rykker ud af Bundesligaen eller ej.
YRomaS
23 indlæg. [Romanisti]
d. 08/04/11 20:44
Her ville jeg nok sige, Lugano skulle være den sidste af dem alle....
Sofus
1496 indlæg. [Capitan Futuro]
d. 08/04/11 22:12
Enig med Tommasso, Zanka er meget bedre end Kjær. Ser samtlige FCK-kampe(ved mindre de kommer oveni Romas kampe) og han spiller meget meget bedre end Simon Kjær og tilmed 2 år yngre!!
MURO
424 indlæg. [Primavera]
d. 08/04/11 22:13
jeg følger tyrkisk fodbold, lugano er ren stabilitet.
han spiller virkeligt klogt. uruguays anfører, det er heller ikke så ringe.

[Rettet af: muro - 08/04/11 - 22:13]
S.P.Q.R Martin
491 indlæg. [Primavera]
d. 08/04/11 22:29
15 mio. euro er helt til grin. Vi skulle heller ikke købe ham om så vi kun skulle betale 5 mio.

[Rettet af: S.P.Q.R martin - 08/04/11 - 22:51]
YRomaS
23 indlæg. [Romanisti]
d. 08/04/11 22:45
Følger også selv tyrkisk fodbold, bryder mig slet ikke om Lugano. Han er også på vej til at være en af de gamle, synes der skal lidt yngre kræfter ind.
MURO
424 indlæg. [Primavera]
d. 09/04/11 00:48
Yromas drop de gule og røde briller , han er klasse og sådan er det, han er en meget klog fodboldspiller der provokerer folk og får dem til at trække det røde kort
Mexes
641 indlæg. [La Prima Squadra]
d. 09/04/11 10:56
Ej MURO undskyld mig, men hver gang du har skrevet et indlæg er jeg enten dybt uenig, eller synes det er noget lort det som du skriver.
"YRomaS drop de gule og røde briller" hvordan i al verden har hans kommentar haft noget at gøre med at være farvet?? Stram op

Jeg må indrømme at jeg ikke ser Simon Kjær i Roma. Jeg kender ham ganske godt, og har ved flere lejligheder mødt ham og snakket med ham. Han imponerede mig bestemt i Palermo, men ligeså meget som han imponere i Palermo, ligeså meget har han skuffet i Wolfsborg. Jeg mener roma vil tage et kæmpe sats ved at købe ham, men jeg mener bestemt os, at han har potentialet. Prisen er jeg dog enig med flertallet i at er for høj. Men det kunne være mega fedt at få en dansker til Roma, så vil kunne få 200 % mere medie omtale i DK!!
Men umildbart ville jeg foretrække at finde en anden. Jeg mener os at Lugano er lige gammel nok, vi er virkelig brug for yngre kræfter..
Jonas
3224 indlæg. [Il Capitano]
d. 09/04/11 11:50
Uden tvivl Simon Kjær har potentiale og han har rigtig god i Palermo. Wolfsburg er nok en fælles kortslutning hvor hele holdet er gået ned, men Kjær har helt sikkert ikke imponeret.. Han passer nok bedre til Italiensk fodbold, men med hans form i denne sæson, ved jeg ikke om han er manden Roma skal satse på..

Synes klubben skal henter en spiller der med det samme kan gå ind på førsteholdet, erstatte Mexes og gøre en forskel..

Dte kunne Lugano nok - men jeg mener så ikke der er særlig meget fremtid i ham.. Jeg har set en del tysk bold og er i denne sæson især blevet imponeret af Dortmund duoen Subotic og Hummels, begge 22 år.. Har vist en imponerende styrke i forsvaret og har helt sikkert fremtiden foran sig.. Ville være fantastisk bare at få en af dem..
MURO
424 indlæg. [Primavera]
d. 09/04/11 12:09
Mexes
jeg er ret sikker på at han har stor sympati for Galatasaray(Gule og Røde)
og derfor ikke bryder sig om Fenerbahce spillere, jeg selv har også sympati for Galatasaray, men Lugano er bare den tyrkiske ligas bedste CB og det kan man ikke komme udenom, like or not.
ang om du så deler de samme meninger som mig, kan jeg ikke kommenterer, vi er alle forskellige, men ligefrem at sige at jeg lukker lort ud, pas på dit sprog tak.
YRomaS
23 indlæg. [Romanisti]
d. 09/04/11 12:09
Især Hummels er jeg blevet meget imponeret af, men Dortmund har sagt flere gange de ikke sælger nogen af deres spillere, så det forbliver nok bare en drøm.

MURO - Du har ret, Lugano er måske den tyrkiske ligas bedste centralback(Har jeg heller aldrig sagt han ikke er), men i Italien vil han være middelmådig, hvis Roma (Som jeg håber) vil være med de store og drømmer om at komme langt i CL, så er Lugano bare ikke den rette mand + han er ved at være oppe i årene.

[Rettet af: YRomaS - 09/04/11 - 12:16]
DeRossi16
314 indlæg. [Primavera]
d. 11/04/11 12:11
Kan godt være at Lugano er ved at være lidt for gammel. Men et hold kan for det meste ikke køre optimalt, uden rutine. DOrtmund er nok det tætteste man kommer på det ihvertfald. Så alderen er ikke altid betydende. Se bare på vores capitano :)

[Rettet af: derossi16 - 11/04/11 - 12:12]
Don-Emilio
1351 indlæg. [La Formazione Iniziale]
d. 11/04/11 16:50
Vi skal ikke bare have en central forsvarsspiller som Kjær eller andre. Vi skal sgu have en der går forrest, råber af de andre og dirrigerer nede i forsvaret som Mexes. Vores målmænd gør det ikke i stor grad, og Juan og Burdisso syntes jeg heller ikke styrer kæden som Mexes gør. Bare se i kampen mod Juve. Efter Mexés gik ud, løb de rundt som kyllinger og forsvaret sejlede.
Derfor vil jeg mene at vi skal gå efter en mere erfaren og styrende centerforsvarer på 28-30.. Jeg har ikke set Lugano spille i Tyrkiet, så om det skal være ham vil jeg ikke kunne sige. :)

Kontakt | © Copyright 2003-2012 | Credits | Retningslinier | Roma Club Danimarca