Greco vil konsolidere sin plads
Skrevet 22:21 - 11/11/10 af Julii Caesares
Leandro Greco er et af Romas egne ungdomsprodukter der i de sidste par sæsoner har været udlejet til forskellige mindre klubber i Italien. Efter at have vist gode takter i opstartsfasen kom Greco på banen i Romas Champions League sejr over Basel, hvor Greco scorede det sidste mål.
Greco fik chancen i intet mindre end lokalbraget mod Lazio, en chance som den 24-årige romer greb med stil. Den gode præstation førte til en startplads i sidste kamp mod Fiorentina, som endte med en sejr på 3-2.
Fra at være en spiller der var et salgsobjekt i sommers, er Greco blevet sidste skud på stammen af Roma-talenter der har arbejdet sig op i hierarkiet. Greco selv, er overbevist om at han har evnerne til at spille med på førsteholdet og efter de sidste par kampe er han klar til at tage kampen om midtbanen op.
Sky Italia fangede Greco efter 3-2 sejren over Fiorentina hvor han udtalte: "Jeg håbede at spille fra start efter at have gjort det godt i derbyet.
"Jeg er glad for at Mister havde troen på mig. Målet mod Basel i Champions League var fundamentalt fordi udover at være en personlig tilfredsstillelse, så var det en tilbagebetaling for de seneste måneders hårde arbejde." udtaler Greco.
Tweet
3 kommentare3 indlæg. [Romano]
d. 11/11/10 23:47
1351 indlæg. [La Formazione Iniziale]
d. 12/11/10 00:28
Men hvor meget behøver han egentlig konsolidere sin plads? Lad ham udvikle sig ligeså stille og roligt..
Hvem kæmper han med på midtbanen? Perrotta(32/33), Pizarro(31/32).. Jeg syntes ikke det ser sort ud for ham om 2 år hvis han fortsætter udviklingen!!!

3224 indlæg. [Il Capitano]
d. 11/11/10 22:40