AS-Roma.dk
Husk Opret
Tysk storklub jagter Baptista
Kategori: Transfer og rygter
Kilde: football-italia.net

Flere Nyheder


Tysk storklub jagter Baptista

Skrevet 13:10 - 16/08/10 af Julii Caesares

Den tyske storklub Werder Bremen er ifølge de seneste rygter interesseret i at hente Baptista til Weserstadion. Den brasilianske landsholdsspiller har været genstand for flere rygter denne sommer og Bremen er seneste skud på stammen af potentielle bejlere.

Baptista er tidligere sat i forbindelse med blandt andet Genoa, Galatasaray, Olympiacos og HSV, men hovedpersonen selv har afvist interessen fra de interesseret klubber og virker tilfreds med tilværelsen i Rom.

Werder Bremen der skal op imod italienske Sampdoria i kampen om adgang til Champions League gruppespillet, kan måske være et interessant sted for Baptista, både sportsligt og økonomisk hvis Champions League sikres for tyskerne.


t Del på Twitter

6 kommentare

Andreas
d. 16/08/10 13:51
Jeg synes ikke har har mere at bidrage med i Roma. Han har fået sine chancer og han har ikke rigtig taget dem. Bevares, han har da spillet godt af og til, men jeg har svært ved at se hvilken plads han skal spille. Desuden er han formentlig alt for dyr at have siddende på bænken.
Jeg tvivler dog på at vi får ham afskibet i dette transfervindue...

Et salg til Werder Bremen kommer helt sikkert til at afhænge af, om tyskerne må sige farvel til Mesut Özil som rygtes til blandt andre Manchester United, Real Madrid, Inter og Barcelona.
Chrfog
d. 16/08/10 17:44
man har vel lov at krydse fingre.
Asromadk
d. 16/08/10 18:46
hvis han kan give penge i kassen. synes ikke han "bare skal afskibes" .. jeg er godt tilfreds med truppen efterhånden, man må gå ud fra klubben har styr på lønningerne så ser intet problem i at holde truppen som den er nu INKL baptista. det bidrager til bredden
Santon
d. 16/08/10 20:18
Det ville ikke skade... lad mig sige det sådan :D
Totti Er Gud
d. 16/08/10 21:27
en god pris for bappen og får Burdisso i truppen vil da være optimalt inden sæson start.....
Asromadk
d. 16/08/10 22:33
Jeg synes ikke truppen skal ændres mere. Det ser fint ud, vi behøver ikke bukke under for Inters krav mht burdisso. Vi er godt dækket ind, og synes at baptista er en god spiller der kan holde et vis niveau trods alt.

Kontakt | © Copyright 2003-2012 | Credits | Retningslinier | Støt AS-Roma.dk