AS-Roma.dk
Husk Opret
Riise og Juan tror på Scudettoen
Kategori: Spillere
Kilde: football-italia.net

Flere Nyheder

Spillere:
Juan

Riise og Juan tror på Scudettoen

Skrevet 14:26 - 23/03/10 af Jonas

Det er yderst tæt i toppen af Serie A og det vil bliver spændende, at se hvem af Inter, Milan og Roma der kan løfte pokalen i sidste spillerunde. De to Roma spillere John Arne Riise og Juan, tror begge på at Roma kan ende som vindere.

”Chancen for et comeback er stadig muligt, dog ser jeg Inter som favoritter til titlen,” fortalte Riise.

”Det er vigtigt at vi vinder morgendagens kamp mod Bologna. Derefter må vi skal vi møde Inter i en kamp der betyder alt. Der er 9 kampe tilbage af sæsonen, og for os vil de alle være finaler. Jeg tror ikke på at Inter vil blive trætte efter deres Champions League kampe, det er deres trup alt for stærk til. Men jeg tror på at vi kan vinde Scudettoen,” sluttede Riise.

Roma har 4 point op til Inter på førstepladsen, og 3 til Milan på andenpladsen. Roma møder i morgen Bologna, Inter mød Livorno og Milan møder Parma. Hvorefter Roma lørdag tager imod Inter på Olimpico, en kamp der kan få afgørende indflydelse på Romas titelhåb.

”For os vil det være en forel, at vi får vores kaptajn tilbage. Det tror jeg vil give os det sidste skub,” fortalte Juan.

”Vi tror på at Inter vil blive træt, idet at de stadig er aktive i alle deres turneringer (Serie A, CL og Coppa Italia). Milan mangler Pato og Nesta, hvilket vil være et stort slag for dem. Jeg tror på at vi kan stå med Scudettoen, når sæsonen er omme.”






7 kommentare

Jonas
3224 indlæg. [Il Capitano]
d. 23/03/10 14:41
Hvor kunne det dog være fedt hvis vi tog den foran næsen på Inter i år :D
Julii Caesares
1220 indlæg. [La Formazione Iniziale]
d. 23/03/10 15:11
Især fordi vi var SÅ tæt på i 07/08!
Vi SKAL have troen på det her! Inter mangler at møde os, Viola og Juve og der er bestemt chance for at de taber point der. Milan mangler Samp, Palermo, Viola og Juve.
Vi mangler Inter og Samp + et derby og så ellers en række midter/bundhold.
Tommaso
140 indlæg. [Talento]
d. 23/03/10 17:07
det er bare så skide øv når man tænker på de point vi har smidt hist og her
som feks. hj. mod livorno, og alle xerne cagliari, napoli,milan og den i inter den skulle vi ha vundet klart. men når man tænker på at vi lå i bunden i starten, så kan vel ikke være utilfreds.
Tommaso
140 indlæg. [Talento]
d. 23/03/10 17:11
lige et spørgsmål, er det ikke 1 og 2 der går direkte i cl i år, eller er det 1,2 og 3 fra i år ????? er der nogen der ved det ????
TottiTheBest
1244 indlæg. [La Formazione Iniziale]
d. 23/03/10 17:55
Som jeg ved, og er rimelig sikker.. så går 1, 2 og 3 direkte i næste års CHL (altså dem der ender 1,2 og 3 i år går direkte i chl)..

Jeg ved dog ikke helt hvordan det kommer til og være fra næste år.. Tror det noget med, at det kun er 1 og 2 fra næste år, der går direkte og 3 og 4 der skal i kval..
Jonas
3224 indlæg. [Il Capitano]
d. 23/03/10 17:57
http://da.wikipedia.org/wiki/Serie_A

1-3 direkte i CL :D
Kelevra
800 indlæg. [La Prima Squadra]
d. 23/03/10 20:44
Det kunne være så fedt hvis Roma vandt Serie A.
Men udover det, så synes jeg at de har gjort det godt! At kæmpe sig fra bunden af serie a til den absolutte top er flot.

Kontakt | © Copyright 2003-2012 | Credits | Retningslinier | Roma Club Danimarca