Totti: Jeg vil gerne med til VM
Skrevet 17:44 - 03/01/10 af Jonas
Francesco Totti har ikke spillet for det italienske landsholds siden 2006, hvor holdet vandt Verdensmesterskabet. Til sommer er det endnu en gang tid til et verdensmesterskab og Totti har nu besluttet sig – Han vil med!
”Hvis Lippi ringer, tager jeg med! Jeg føler mig i god form og hvis Lippi ønsker mig det, så tager jeg med. Jeg håber at jeg vil kunne bidrage med noget erfaring til de yngre spillere og hjælpe holdet,” fortalte Totti.
”Jeg har et fantastisk forhold til Lippi. Jeg vil aldrig glemme hvad han gjorde for mig i Tyskland. Vi har tidligere været fjerner, da han var træner i Juventus, men han troede på mig og gav mig chancen. ”
Totti blev også spurgt om han havde fortrudt noget i sin tid på landsholdet.
”Det eneste jeg fortryder, er at jeg spyttede på Chistian Poulsen (Em 2004). Vi har aldrig rigtig fået snakket ud om det.”
Totti problemklarede at han flere gange blev provokeret, hvilket fik ham til at sende spytklatten af sted, nu fortryder han dog og kalder det uprofessionelt.
Del på Twitter
Ingen kommentare