AS-Roma.dk
Husk Opret
Andreolli og Burdisso efter kampen
Kategori: Kampe
Kilde: goal.com

Flere Nyheder

Spillere:
Burdisso

Andreolli og Burdisso efter kampen

Skrevet 17:03 - 23/10/09 af Jonas

Andreolli scorede det flotte mål i overtiden, som gav Roma det ene point i gårdsdagens opgør mod Fulham. Og giver her nogle kommentar til hans første Roma mål nogensinde.

”Det er utroligt vigtig at vi ikke tabte den her kamp. Så ville vi have været bag ud med 4 point til Fulham.”

”Vi fortjente at udligne. Vi spillede meget bedre i anden halvleg og styrede spillet. Vi brændte et straffe og derfor skyldes mit mål hele holdet. Vi kæmpede videre, selvom det så sort ud.”

”Jeg kom her for to år siden og min karriere har været meget præget af skader, hvilket gjorde at jeg ikke fik nogen god start i klubben. Nu er jeg tilbage. Jeg ønsker at spille og vokser som spiller. Men selvfølgelig accepter jeg Ranieris valg, og at de faste spiller må spille før mig,” sagde en ydmyg Andreolli, som kunne gå et stor fremtid i møde på Olimpico.

Nicolas Burdisso havde ikke sin bedste kamp i Roma trøjen og virkede lidt usikker i første halvleg, hvor han indrømmer at hele holdet leverede en dårlig præstation.

”Vi spillede skidt i første halvleg, med alt for mange høje bolde. Vi var meget bedre i anden og det var vigtig at få det ene point. Nu har vi stadig en god chance for at gå videre og under Ranieri kan vi gøre det,” fortalte argentineren til ForzaRoma.info.






Ingen kommentare

Kontakt | © Copyright 2003-2012 | Credits | Retningslinier | Roma Club Danimarca