Kategori: Optakt
Kilde: Tottithorsen
Skrevet d. 26/08/23 18:53 af Tottithorsen
Mens vores fokus ligger på om det lykkedes Pinto at hente Lukaku skal Roma i ilden ude mod Verona i sæsonens 2. kamp.
Vi åbnede sæsonen med et kedeligt pointtab hjemme mid Salernitana hvor vi alle vil huske kampen for de to mål Belotti lavede!
I aften er holdet forstærket med Dybala og Pellegrini som var ude med karantæne i den første kamp
Romas forventede 11
Patricio
Mancini Smalling Llorente
Zalewski Aouat Cristante Pellegrini Spinnazola
Dybala Belotti
Daje Roma
Igen vinder vi flest forsøg på stolpen
Det skal så også tilføjes, at vi har haft meget utur og sort uheld.
Dybala skadet. Ny sæson. Samme lort
Lukaku har revet sin flybillet til Roma i 1000 stykker her til aften
Køb en målmand i stedet
Ja!! Hent De Gea på fri i stedet
Vi har virkelig aldrig haft heldet på vores side.. Bliver en hård sæson.
Vi spiller fint i dag men brækker mig snart over vi bliver ved med hans klamme 3 back kæde og så kommer vi bagud og laver om i den derefter.. New day same shit
Skuffende. Send Kristensen og Llorente tilbage til England, gerne i nat. Smalling og Patricio er færdige på dette niveau.
Kanon start på sæsonen.
Mourinhos hulla Bulla formation, spillestil og mentalitet har ramt det ultimative bund niveau!! Spillet har slet ikke udviklet sig, det er det samme lort gang på gang og nu begynder vi endda at lukke mange mål ind…
Som en af jer også skriver, manden kan ikke deltage i halvdelen af kampene, fordi han hele tiden har karantæne, sammen med assistent træneren!
2 kampe og jeg er allerede træt…
Håber Svilar får spilletid mod Milan. Shit Rui har skuffet!
Tænk man kan savne at se fodbold - og så glemme skuffelsen..
Er Dybala skadet igen??
Jeg så aftenens kamp i Roma Club Testaccios lokaler - varm anbefaling hvis man er i Rom, men Roma spiller på udebane og man savner nogle lidelsesfæller! 4 euro for entré+en øl, flinke mennesker.
Hvis man nu skal sige noget positivt om i dag, så er det rart at se, at vi nu er i stand til at skifte formation, når vi er bagud eller udgangspunktet ikke virker. Aouar virker tændt på at gøre en forskel for os, og Pellegrini havde dødbolds-sigtekornet fint indstillet. Vi skaber jo faktisk ret meget og nok til at vinde en fodboldkamp.
Til gengæld er vi VIRKELIG ringe rent defensivt og har været det i begge kampe?? Savner Ibañez’ fart på deres andet mål - han havde været med hjemme til at tage den duel i stedet for at Smalling skal forsøge at være hurtig på fødderne, hvilket han aldrig har været og da SLET ikke i sæsonens to første kampe.
Og den gode Rui laver så lidt i det mål, at han næsten ikke tæller med - i dag er han endda bedre for Verona end han er for os.
Puha, en træg start - tror vi skal kickstartes af en Lukaku-ankomst, Mourinho tilbage på bænken med noget tænding, og så måtte man da egentlig gerne hente De Gea på en fri på deadline day eller give Svilar chancen meget snart.
Jeg synes nu nok at der blevet skiftet formation adskillige gange i sidste sæson når vi var bagud.
Det er naturligvis vanskeligt at finde noget godt argument imod at hente en klasseangriber som Lukaku, men jeg håber godt nok man vil centrere alle midler mod en ny målmand. Det kommer ikke til at gå i endnu en sæson med Patricio. Han er alt for dyr at have stående dernede.
Vi har midterforsvarere nok. Vi bør kun bruge to. Den der tre back kæde. Det er vi nu igang med at prøve på femte sæson. Det bliver ikke bedre. Og jeg ved godt at det her er noget jeg står meget selv med herinde, men Smalling er ikke værd at "spilde" en ekstra forsvarer på. Vi mangler den mand alle andre steder på banen. Smalling kan efter min opfattelse kun en eneste ting: fysisk duel i luften. Det er han til gengæld rigtig god til, men nu har vi mødt to bundhold som har vist at både aldrende og mindre gode spillere uden nærmere problemer kan trække forbi manden i duel omkring vores lille felt. Håbløst!
Roma v Udinese
(26/11/23) 15
1
Lazio v Roma
(12/11/23) 21
1
Slavia Prag v Roma
(09/11/23) 23
0
Roma v Lecce
(05/11/23) 36
2
Inter v Roma
(29/10/23) 15
1
Roma v Monza
(22/10/23) 26
0
Roma - Servette
(05/10/23) 6
2
Roma - Frosinone
(01/10/23) 24
0
Genoa v Roma
(28/09/23) 43
0
Torino v Roma
(24/09/23) 13
1