AS-Roma.dk
Husk Opret
Seneste nyt før kampen
Kategori: Kampe
Kilde: as-roma.dk

Flere Nyheder


Seneste nyt før kampen

Skrevet 17:39 - 22/10/08 af Andreas

Aftenens kamp er lige på trapperne og spillere og fans er ved at gøre sig klar til kampen. En spiller der er ekstra opstat på opgøret mod Chelsea er Roma’s norske back, John Arne Riise, der i sidste års semi-finale mellem hans daværende klub, Liverpool, og Chelsea fik en meget uheldig hovedrolle da han med et selvmål var med til at sende Chelsea i finalen.

-Efter kampen tog jeg direkte hjem. Jeg snakkede ikke med nogen. Jeg kunne kun tænke på mig selv. Jeg forstod, at jeg blev nødt til at komme videre, og det føler jeg, at jeg har gjort. Det der skete i semifinalen i sidste sæson, var en stor skuffelse for mig, men sådan noget sker en gang imellem. Nu ser jeg virkelig frem til kampen mod Chelsea, siger han ifølge BBC.

En anden spiller de også ser ekstra frem til kampen er målmand-Doni, der i aften fejre sin 29. fødselsdag.

Hos Chelsea kan man glæde sig over at de skadede spiller Joe Cole og Petr Cech, ser ud til at være deres skader kvit og dermed klar til kamp.

Som tidligere annonceret, vises kampen på TV2Sport med kick off kl. 20.45 og optakt fra 20.15.

God kamp til alle.






Ingen kommentare

Kontakt | © Copyright 2003-2012 | Credits | Retningslinier | Roma Club Danimarca