AS-Roma.dk
Husk Opret
Officielt: Borini ind - Okaka udlejes
Kategori: Transfer og rygter
Kilde: asroma.it

Flere Nyheder

Spillere:
Borini
Okaka

Officielt: Borini ind - Okaka udlejes

Skrevet 22:28 - 23/01/12 af Jonas

I dag blev det så officielt at Roma henter Fabio Borini permanent i Parma, mens Stefano Okaka sendes den anden vej.

Roma lejede Borini hos Parma i sommers, med muligheden for at gøre skiftet permanent. Det har klubben så allerede valgt at gøre nu og betaler dermed 4.6 mio. euro for den italienske angriber. Et beløb som vil blive betalt over de næste tre år.

Den tidligere Chelsea spiller har spillet ni kampe og scoret tre mål i ligaen for Roma, hvilket altså har været nok til et overbevise. Borini har skrevet under på en kontrakt frem til 2016.

Roma sender så Okaka den anden vej, hvor Parma lejer den 22’årige frem til sommer. Parma har så mulighed for at hente Okaka permanent for 0,6 mio. euro.






5 kommentare

Anker Metallica
73 indlæg. [Romanisti]
d. 23/01/12 22:44
Lyder fedt :)
Men han har da scoret 3 mål for Roma. Et mod Genoa, et mod Fiontina også et her i sidste kamp mod Cesena :)
59971Cools
336 indlæg. [Primavera]
d. 23/01/12 22:44
0,6 er skuffende for Okaka IMO!!

Glædeligt med Borini, men skuffende pris for Okaka, så ville jeg hellere beholde ham.
Jonas
3223 indlæg. [Il Capitano]
d. 23/01/12 22:54
Jo Borini har spillet ni kampe og scoret 3 mål overall.. Havde kun fået fat i hans Serie A statestik..

Er dog lidt i tvivl omkring hvorvidt Roma har hentet ham helt og derefter solgt halvdelen til Parma, eller han er hentet permanent?
Andreas
472 indlæg. [Primavera]
d. 23/01/12 23:33
Jeg er udemærket tilfreds med at vi får byttet Okaka ud med Borini - jeg har aldrig haft den store tiltro til at Okaka nogensinde ville blive en topangriber som mange spåede ham til at blive.

Når det så er sagt synes jeg altså at prisen for Borini er mildt sagt pebret! Det er godt nok lidt svært at finde hoved og hale i de økonomiske aspekter i handlen - det er en typisk, indviklet, Roma-handel - men 4,6 mio. euro for en spiller som Parma hentede på fri transfer cirka en måned inden han blev sendt videre til Roma, tyder altså på at den sportslige ledelse i Roma ikke vidst hvad de ville og derfor er kommet til at betale en noget høj pris for Borini.
Romadk
44 indlæg. [Romanisti]
d. 24/01/12 19:11
Enig med flere af jer, synes prisen for Borini er lidt af en skandale. Når det så er sagt, synes jeg faktisk fra Borinis første indskifting har det lykkedes ham har imponere mig. Omvendt Okaka har sjældent vidst noget og når han så gør går der månederne inden han formår at gøre det igen. Okaka har ganske enkelt ikke fået flere chancer fordi han ikke har imponeret ved træningerne (Det er min egen tolkning). Det kan være at lidt fast luftforandring vil gøre ham til en bedre fodboldspiller, håber at I (Parma) køber ham fast. :-)

Kontakt | © Copyright 2003-2012 | Credits | Retningslinier | Roma Club Danimarca