
Kategori: Spillere
Kilde: http://www.football-italia.net
Flere Nyheder
Spillere:
Borriello
Daniel Osvaldo
Osvaldo ude i 2 måneder ?
Skrevet 18:55 - 04/01/12 af Stigtotti
Roma har her til aften fået en dårlig nyhed, da Pablo Daniel Osvaldo måtte udgå fra træning, med mistanke om en lår skade som muligvis vil holde ham ude i de næste 2 måneder.
Skaden opstod under en løbesession, hvor Osvaldo kollapsede og lå i smerte på træningsbanen. Den argentinsk fødte italiener var ikke i stand til at gå og måtte derfor hjælpes fra banen.
Angriberen er i gang med blive undersøgt og gennemgå nogle tests som senere præcist vil kunne fastslå skadens endelige omfang.
Osvaldos skade kommer på et yderst dårligt tidspunkt, idet Roma for mindre end 24 timer, lejede angrebskonkurrenten Marco Borriello ud til Juventus og derfor er svagt besat i det forreste geled.
Tweet
6 kommentare561 indlæg. [La Prima Squadra]
d. 04/01/12 20:41
Og ja jeg er Luca Toni fan :D
1002 indlæg. [La Formazione Iniziale]
d. 04/01/12 21:31
MEN HAHAHA OP I ROMA's ledelse og LE! Hvor sad den bare. Det kan man da kalde for KARMA!
Big time. Det får man ud af at smide Borriello på porten. Håber vi henter en anden angriber, da Bojan ikke kan en skid. Han skal så langt væk fra starting 11, som muligt.
Husk det har intet med Osvaldo og gøre og er ikke glad for at han er blevet skadet, men håner Roma's ledelse for deres handling som giver bagslag. Ville aldrig fryde mig over en spillers skade, selv ikke hvis det var en Lazio spiller.
[Rettet af: as-roma-italien - 05/01/12 - 11:03]
37 indlæg. [Romanisti]
d. 05/01/12 00:36
3223 indlæg. [Il Capitano]
d. 05/01/12 10:02
Så er de Italienske medier igang - Gazzetta snakker om Nilmar, hvilket dog virker urealistisk efter hans seneste udtalelser. Corriere snakker om Quagliarella, muligvis som en del af Pizarro handlen..
[Rettet af: Jonas - 05/01/12 - 10:02]
734 indlæg. [La Prima Squadra]
d. 05/01/12 13:53
94 indlæg. [Romanisti]
d. 04/01/12 19:02