AS-Roma.dk
Husk Opret
Roma stadig med i kampen om Pastore
Kategori: Transfer og rygter
Kilde: La Gazzetta dello Sport

Flere Nyheder

Spillere:
Erik Lamela

Roma stadig med i kampen om Pastore

Skrevet 23:37 - 22/07/11 af Julii Caesares

Roma har allerede sikret sig den offensive midtbanespiller Erik Lamela, men man har ikke opgivet jagten på den argentinske playmaker Javier Pastore.

Palermos præsident Maurizio Zamparini fortæller her til aften, at Roma er del af en trio der jagter Pastore, og bud vil blive evalueret i den kommende uge.

Zamparini udtale denne uge at man har modtaget bud på Pastore fra klubber i og udenfor Italien, og der spekuleres stærkt i om Roma er iblandt disse klubber og de seneste udtalelser fra Zampa såer ikke ligefrem tvivl om de spekulationer.

"Jeg kan ikke sige, hvem der har fordelen blandt Chelsea, Manchester City og Roma. Jeg kan kun understrege, at jeg er interesseret i kontant betaling." fortæller Zampa til Gazzetta dello Sport.

"Vi er i den afgørende fase og vil evaluere buddene denne tirsdag. Når vi har undersøgt de seriøse henvendelser tager vi skridtet fremad.

"Da Stefano Pioli (Palermos nye træner, red.) påtog sig posten som Palermo-træner vidste han, at Pastore ikke ville være en del af hans hold." lyder det fra Zampa.






1 kommentar

RalleloveRoma
115 indlæg. [Talento]
d. 24/07/11 03:00
drop ham vis han ikke fås til en rimelig pris..

Kontakt | © Copyright 2003-2012 | Credits | Retningslinier | Roma Club Danimarca