Roma kigger på Spurs-kroat
Skrevet 21:26 - 02/05/11 af Julii Caesares
Tottenham har haft en stor sæson i både Premier League og Champions League, hvilket har fået flere klubber til at holde øje med Spurs' spillere.
En af dem er kroatiske Niko Kranjcar, der har måtte stå i skyggen af landsmanden Modric, men nu kræver Kranjcar fast spilletid. Det ser dog ikke ud til, at det skal findes i Tottenham.
I stedet har den kroatiske landsholdsspiller rettet blikket mod støvlelandet, som han er meget åben for et skifte til.
"Niko er ikke tilfreds med situationen i Tottenham. Han vil gerne spille fodbold. Det er en skam, at et mand med Nikos kvaliteter skal sidde på bænken." udtaler spillerens agent.
"Han er loyal overfor klubben og han har en kontrakt, men det er en svær situation for ham. Det kan være et problem når en spiller ikke får spilletid. Når han ikke spiller, er han ikke glad. Han føler sig nedslået.
"Der er vist interesse fra Italien. Lazio, Roma, Juventus - de er alle interesserede, og der er også interesse fra Spanien og Tyskland. Det er normalt, at hold som disse er interesserede i en spiller med sådanne kvaliteter.
"Niko vil mødes med træneren (Tottenhams Redknapp, red.) indenfor de næste 7-10 dage for, at diskutere hans fremtid. Efter mødet ved vi, hvad der skal ske." fortæller Kranjcars agent.
Tweet
4 kommentare3223 indlæg. [Il Capitano]
d. 03/05/11 11:42
472 indlæg. [Primavera]
d. 03/05/11 11:57
Note. Jeg holder meget af Vucinic (især når han tager sine shorts på hovedet), men det virker til at Vucinic skal videre i sin karriere.
1078 indlæg. [La Formazione Iniziale]
d. 03/05/11 23:06
Rigtig god spiller, lige en type holdet mangler.

1349 indlæg. [La Formazione Iniziale]
d. 03/05/11 10:11