DiBenedetto vil have svar af Ancelotti
Skrevet 18:01 - 28/04/11 af Jonas
Romas nye ejer Thomas DiBenedetto skal angiveligt være ved at have mistet tålmodigheden med Chelsea træner Carlo Ancelotti.
Ifølge Il Corriere dello Sport vil DiBenedetto have et enten klart ja eller nej fra Ancelotti, omkring hvorvidt han ønsker at overtage trænerjobbet i AS Roma.
Den nye ejer skulle have været i kontakt med Ancelotti gennem længere tid, og efter at Chelsea ikke ligner et hold der vinder nogle titler denne sæson, kunne Ancelotti meget vel blive fyret.
Ancelotti selv skulle dog være glad for tilværelsen i England, hvilket har gjort at han ikke har givet DiBenedetto sit ja. Men nu skal den tidligere Roma spillere altså have fået næste uge med, før DiBenedetto vil begynde at kigge på andre alternativer.
En andet alternativ kunne være nuværende Porto træner Andre Villas Boas, men den portugisiske succestræner afviser at have snakket med Roma.
”Der har været nogle vilde historier det seneste stykke tid. Den anden dag læster jeg at jeg skulle have afvist Roma, fordi jeg skulle til Liverpool.”
”Grundet holdets gode præstationer er det naturligt at spillere men også jeg rygtes væk. Men det er blot rygter og der er intet sandfærdigt i dem,” forklarede Boas.
Tweet
3 kommentare1495 indlæg. [Capitan Futuro]
d. 28/04/11 20:21
734 indlæg. [La Prima Squadra]
d. 28/04/11 22:32

3223 indlæg. [Il Capitano]
d. 28/04/11 18:44